Działalność Ethereum po aktualizacji Shanghai rozczarowuje 

2023-09-27 / Tagi:

Działalność Ethereum po aktualizacji Shanghai rozczarowuje 

Około rok temu Ethereum przeszło aktualizację Shanghai, która miała za zadanie zwiększyć aktywności sieci i wzmocnić ekosystem DeFi. Jednak z ostatniego raportu JPMorgan wynika, że modernizacja ta nie spełniła oczekiwań użytkowników. 

Aktywność sieciowa Ethereum spada 

Aktualizacja Shanghai była kamieniem milowym dla sieci Ethereum, umożliwiając przejście łańcucha bloków z mechanizmu dowodu pracy (PoW) na mechanizm konsensusu typu dowód stawki (PoS). Zmiana ta miała na celu zmniejszenie zużycia energii i zwiększenie aktywności sieci. Jednak ostatnia analiza JPMorgan wykazała spadek aktywności sieciowej Ethereum po hard forku. 

Według wspomnianego raportu od czasu aktualizacji codzienne transakcje w sieci Ethereum odnotowały spadek o około 12%. Liczba codziennych aktywnych adresów na blockchainie również spadła o prawie 20%. Wskazuje to na spadek zaangażowania i uczestnictwa użytkowników. Co więcej, całkowita wartość zablokowana (TVL) w DeFi również odnotowała spadek o prawie 8%. 

Wyzwania dla sieci Ethereum 

Analitycy JPMorgan uważają, że na obecne wyniki Ethereum mogły wpłynąć czynniki zewnętrzne w środowisku kryptowalut. Jednym z wyzwań, przed którymi stanęła sieć, są siły niedźwiedzie na rynku kryptowalut a także ubiegłoroczne niepowodzenia w projektach takich jak Terra czy FTX. Te incydenty i działania regulacyjne w Stanach Zjednoczonych wywołały niepewność i ostrożność wśród inwestorów i użytkowników. Kolejnym wyzwaniem dla sieci Ethereum jest spadek podaży stablecoinów. Aktywa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu płynności i ułatwianiu handlu w ekosystemie Ethereum. Zmniejszona podaż monet typu stablecoin może negatywnie wpłynąć na aktywność sieciową i protokoły DeFi, potencjalnie przyczyniając się do obserwowanego spadku. 

Ponadto istnieją obawy dotyczące centralizacji w Ethereum i to nawet przy wzroście aktywności związanej ze stakowaniem, która wzrosła o 50% od czasu aktualizacji. Warto zauważyć, że protokoły płynnego stakingu, takie jak Lido zyskały na znaczeniu, budząc obawy dotyczące koncentracji mocy w sieci. 

Optymistyczne nastawienie do nadchodzącej aktualizacji 

Pomimo tych wyzwań analitycy JPMorgan uważają, że jest nadzieja dla Ethereum. Blockchain przygotowuje się do kolejnej aktualizacji znanej jako EIP-4844, czyli Proto-Danksharding , której wdrożenie zaplanowano na czwarty kwartał tego roku. Modernizacja ta ma na celu usunięcie niektórych niedociągnięć zaobserwowanych po aktualizacji Shanghai, w tym zwiększenie skalowalności, zwiększenie przepustowości transakcji i poprawę ogólnej wydajności sieci. 

Pomimo optymizmu co do potencjalnego pozytywnego wpływu tej aktualizacji, analitycy JPMorgan ostrzegają, że utrzymujące się siły niedźwiedzie na rynku kryptowalut mogą w dalszym ciągu stwarzać wyzwania dla sieci. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.