2024-08-06 / Tagi:
Miniony weekend był dla społeczności kryptowalutowej prawdziwą huśtawką emocji – a dane pokazują, że w związku z aktualną sytuacją na rynku inwestorów ogarnął strach. Co ciekawe, ostatnim razem inwestorzy byli tak zaniepokojeni warunkami rynkowymi, gdy niemiecki rząd wyprzedawał Bitcoiny.
Według aktualnych danych z Alternative.me, Crypto Fear & Greed Index wynosi 26/100, sygnalizując tym samym strach wśród inwestorów. Co więcej, jeśli sytuacja na rynku kryptowalut się pogorszy, wskaźnik ten może zbliżyć się do skrajnego strachu. A to niestety może jeszcze bardziej zaszkodzić całej branży.
Warto przypomnieć, że Indeks Crypto Fear & Greed wskazuje na dominujące w danym momencie nastroje wśród inwestorów kryptowalut. Wskaźnik ten obejmuje pięć głównych stanów – skrajny strach, strach, naturalny, chciwość i skrajna chciwość. Zgodnie z założeniami indeks ten ma pomagać uczestnikom rynku uzyskać dostęp do dominujących emocjonalnych warunków potrzebnych do podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych.
Indeks wskazujący na poziom strachu przemawia za tym, że inwestorzy boją się sytuacji na rynku, a tym samym i wyprzedawania swoich krypto-zasobów. Dane z platformy Alternative.me pokazały, że wczoraj wskaźnik wynosił 34/100. Jednak jego bieżąca statystyka pokazuje, że strach wzrósł.
Ostatni raz taki strach zapanował na rynku kryptowalut w połowie lipca, kiedy to niemiecki rząd sprzedał 50 000 BTC przejętych od strony internetowej zajmującej się piractwem filmowym Movies2K. W tym czasie cena Bitcoina spadła do zaledwie 54 000 dolarów, co było pierwszym takim spadkiem od końca lutego.
Obawy inwestorów o warunki rynkowe nie są wydumane. Kilka godzin temu wiodąca kryptowaluta spadła poniżej 49 500 dolarów, co miało miejsce po raz pierwszy od połowy lutego. Ten znaczący spadek wymazał w ciągu kilku dni ponad 500 miliardów dolarów z rynku kryptowalut. Chociaż cena Bitcoina odzyskała z czasem poziom 52 000 dolarów, utrzymywanie się w tym przedziale przez kilka godzin może budzić podejrzenia, że wartość tego aktywa może ponownie spaść.
W niedawnym tweecie współzałożyciel BitMEX Arthur Hayes przypisał nagły spadek cen wielorybowi, który zrzucił kryptowalutę. Inne czynniki, które mogły wywołać niedźwiedzie trendy, to słabnąca gospodarka Stanów Zjednoczonych, niepewność wokół kolejnego ruchu Rezerwy Federalnej USA odnośnie jej polityki fiskalnej i częste odpływy z funduszu giełdowego spot Bitcoin.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.