Coinbase wskazuje potencjalne zagrożenia związane ze scaleniem Ethereum

2022-09-14 / Tagi:

Coinbase wskazuje potencjalne zagrożenia związane ze scaleniem Ethereum

Już za kilka dni dojdzie do historycznego „scalenia” Ethereum. Właśnie teraz największa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase przedstawiła zagrożenia związane z aktualizacją. Odnoszą się one między innymi do ryzyka technicznego i operacyjnego.

Ryzyko związane ze „scaleniem” Ethereum

Największa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase przedstawiła zagrożenia związane z historycznym scaleniem Ethereum.

Starszy specjalista ds. protokołu w Coinbase, Ben Rodriguez w najnowszym komunikacie wyjaśnił, że The Merge będzie „najbardziej złożoną technicznie aktualizacją, jaka kiedykolwiek miała miejsce w krypto”. W związku z tym po jego wdrożeniu możliwe jest ryzyko wystąpienia usterek technicznych i operacyjnych.

The Merge – czy są powody do zmartwień?

Przypominamy, że nadchodzące połączenie zmieni mechanizm konsensusu Ethereum z dowodu pracy (PoW) na dowód stawki (PoS). Zwolennicy obu mechanizmów generalnie zgadzają się, że ten drugi wiąże się ze złożonością kodu. Ryzyko potęguje także fakt, że Ethereum ma wiele implementacji klientów, a połączenie wymaga uruchomienia dwóch klientów: warstwy konsensusu (łańcuch sygnałów nawigacyjnych) i warstwy wykonawczej (sieć główna Ethereum).

Jednak Ben Rodriguez utrzymuje, że szeroko zakrojone testy nie dają powodów do zmartwień w tej kwestii. Tym bardziej, że najnowszy test forka sieci przebiegł bez żadnych problemów. 

Podkreślił także, że udział węzłów i walidatorów w przypadku hard forka Bellatrix stanowił ryzyko operacyjne. Dzieje się tak, gdy uczestnicy nie mają zainstalowanych najnowszych aktualizacji i konfiguracji.

Trudne warunki dla górników Ethereum

Górnicy Ethereum po The Merge także napotkają na pewne trudności, ponieważ bez PoW będą całkowicie nieekonomiczni i przestarzali dla sieci. Co więcej, kontynuacja wydobycia w istniejącym łańcuchu PoW Ethereum stanie się z czasem całkowicie niewykonalna. Niestety zwykłe przejście do innego łańcucha PoW – takiego jak Bitcoin – może nie być racjonalnie możliwe. 

Większość górników Ethereum używa procesorów graficznych, podczas gdy Bitcoin używa ASIC, mocniejszych procesorów nastawionych na wydobywanie Bitcoinów. GPU są zbyt słabe, aby z zyskiem wydobywać Bitcoin – wyjaśnił Ben Rodriguez.

 Niektórzy górnicy Ethereum planują uruchomić nowy fork Ethereum PoW (ETHPoW) wkrótce po połączeniu, aby bronić swoich interesów. Jednak wielu głównych dostawców usług i infrastruktury Ethereum już potwierdziło, że nie będą obsługiwać tego rozwidlenia.

Niemniej jednak potencjał ETHPoW spowodował pewne komplikacje ekonomiczne w warstwie DeFi i Dapp Ethereum. Wielu użytkowników Ethereum pożycza ETH z protokołów takich jak AAVE, aby zgromadzić jak najwięcej ETH przed scaleniem. Teoretycznie będzie to oznaczać, że zyskają ETH zarówno w sieciach PoS, jak i PoW Ethereum. Jednak pożyczanie zbyt dużej ilości ETH może doprowadzić do kłopotów z płynnością AAVE, stwarzając ryzyko niewypłacalności.

Źródło: cryptopotato.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.