Ceny koparek Bitcoin ASIC oscylują wokół poziomów, których nie widziano od lat

2022-12-28 / Tagi: koparka kryptowalut

Ceny koparek Bitcoin ASIC oscylują wokół poziomów, których nie widziano od lat

Koparki ASIC – maszyny zoptymalizowane do wydobywania Bitcoinów – obecnie sprzedawane są po cenach, jakich nie widziano od dwóch lat. Czy jest to kolejna oznaka pogłębienia się kryzysu na rynku kryptowalut? 

Ceny koparek ASIC w dół 

W jednym z nowszych postów Nico Smid z Digital Mining Solutions  wskazał, że ceny układów ASIC gwałtownie spadły w 2022 roku. 

Według najnowszych danych z Hashrate Index, najbardziej wydajne koparki ASIC, generujące co najmniej jeden terahasz na 38 dżuli energii, od maja odnotowały spadek cen o 86,82%. 7 grudnia 2021 w szczytowym momencie płacono 119,25 USD za terahasz – na dzień 25 grudnia wartość ta spadła do 15,71 USD. Koparki w tej kategorii obejmują takie maszyny, jak Antminer S19 firmy Bitmain czy Whatsminer M30 firmy MicroBTC. 

Podobny spadek cen możemy zaobserwować także w kwestii maszyn ze średniej półki, których ceny wynoszą obecnie średnio 10,23 USD. Jest to spadek o 89,36% w porównaniu z najwyższą ceną notowaną w maju, która wynosiła 96,24 USD. 

Co więcej, najmniej wydajne maszyny, które wymagają więcej niż 68 dżuli na terahasz, są teraz wycenione na 4,72 USD. Stanowi to spadek o 91% w stosunku do ich szczytowej ceny 52,85 USD. 

Walka o utrzymanie rentowności w czasie bessy 

Spadek cen został w dużej mierze spowodowany przez duże firmy wydobywcze, które walczyły o utrzymanie rentowności podczas bessy. Niestety, by utrzymać się na powierzchni wiele z nich złożyło wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11, zadłużyło się lub sprzedało nie tylko swoje udziały w BTC, ale także sprzęt do wydobywania Bitcoinów. Wśród firm, które to zrobiły, są Core Scientific, Marathon Digital, Riot Blockchain, Bitfarms i Argo Blockchain. 

Warto podkreślić, że gwałtowny spadek cen spotkał się z chętnymi nabywcami, bowiem popyt na koparki ASIC gwałtownie wzrósł np. wśród wielu rosyjskich firm wydobywczych, takich jak BitRiver. Są one w stanie czerpać korzyści ze stosunkowo niskich kosztów energii elektrycznej posiadając nowoczesny sprzęt zdolny do wydobycia 1 BTC za około 0,07 USD za kilowatogodzinę. 

Ile będą kosztowały koparki Bitcoin? 

Chociaż trudno przewidzieć, w jakim kierunku pójdą w najbliższym czasie ceny koparek ASIC, Nico Smid w tweecie z 21 grudnia wskazał, że ceny maszyn do wydobywania kryptowalut osiągnęły najniższy poziom w ostatnim cyklu halvingowym Bitcoina 11 października 2020 roku. Wkrótce potem agresywnie poszły w górę – i jest to coś, co może rozegrać się podczas kolejnego mechanizmu zmniejszania o połowę Bitcoina, który ma mieć miejsce w kwietniu 2024 roku. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.