2023-03-31 / Tagi:
W czwartek cena Bitcoina wzrosła powyżej 29 000 USD osiągając tym samym nowy szczyt w 2023 roku. Co ciekawe, wzrost ceny BTC nastąpił pomimo pewnej konsolidacji na rynkach kryptowalut, która jest związana między innymi z nadchodzącym raportem o PKB w USA.
Według portalu Cointelegraph Markets Pro, 30 marca cena Bitcoina osiągnęła 29 132,82 USD i były to poziomy obserwowane tuż przed upadkiem giełdy kryptowalut FTX, czyli od początku listopada 2022 roku. Co więcej, BTC osiągnął najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy, pomimo tego, że rynek kryptowalut w większości konsolidował się przed nadchodzącym raportem o PKB w USA.
Jak wyglądał skok ceny BTC? Po środowym najniższym poziomie 28 155,83 USD, para BTC /USD ścigała się wcześniej w sesji do dziennego szczytu 29 159,90 USD. W wyniku tego gwałtownego wzrostu ceny, Bitcoin nie tylko osiągnął nowy szczyt, ale także po raz pierwszy od 10 czerwca wspiął się powyżej poziomu 29 000 USD. Z analiz wynika, że ruch ten nastąpił, gdy BTC na krótko wyłamał się z oporu na poziomie 28 500 USD, a wskaźnik względnej siły (RSI) przekroczył podobny próg. W chwili pisania tego tekstu indeks znajduje się na poziomie 65,27, który jest nieznacznie powyżej pułapu 65,00. Wiele wskazuje, że byki BTC ruszyły, aby zabezpieczyć część swoich wcześniejszych zysków, a cena wynosi aktualnie 27 845,70 USD.
Warto podkreślić, że wzrost ceny Bitcoina nastąpił także pomimo szeregu represji regulacyjnych, które zostały nałożone w ostatnich dniach na niektóre firmy z branży kryptowalut. Jednym z takich wydarzeń był pozew Amerykańskiej Komisji Handlu Towarami Futures przeciwko Binance i jej dyrektorowi generalnemu Changpeng „CZ” Zhao. Co ciekawe, odbicie ceny Bitcoina w następstwie takich zaskakujących działań na rynku zaskoczyło wielu komentatorów branżowych. Niektórzy uważają, że wynika to ze spekulacji, że pozew spowoduje jedynie stosunkowo niewielkie grzywny wobec tej wiodącej giełdy kryptowalut (według wolumenu transakcji).
Należy zaznaczyć, że Crypto Fear and Greed Index – wskaźnik, którego celem jest liczbowe przedstawienie aktualnych „emocji i nastrojów” wobec Bitcoina i innych dużych kryptowalut – w ciągu ostatnich dni stale rośnie. Dzieje się to pomimo wahań w globalnym sektorze bankowym.
Niektórzy handlowcy argumentowali, że ostatnie wzrosty cen mogły być spowodowane wykupywaniem dużych wolumenów przez inwestorów. To z kolei było bardziej związane z ich strategiami kupowania niż z jakimiś gruntownymi czynnikami rynkowymi.
Źródło: cointelegraph.com; bitcoin.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.