Bitcoin Fear and Greed Index spada do najniższego poziomu od 2 miesięcy 

2023-03-13 / Tagi:

Bitcoin Fear and Greed Index spada do najniższego poziomu od 2 miesięcy 

Branża kryptowalut w ubiegłym roku doświadczyła wielu trudności. Spadek cen, niezliczone wnioski o upadłość niektórych firm i projektów oraz straty inwestorów to tylko część z nich. Mimo tego, że ten rok zaczął się pozytywnie, kryptowaluty po raz kolejny odniosły poważny cios. 

Bitcoina osiąga 25 000 USD  

W ciągu pierwszych kilku tygodni tego roku Bitcoin pokonał barierę 17 000 USD. Przez kolejne tygodnie byki napędzały rynek i ostatecznie w lutym kryptowaluta ta osiągnęła nowy szczyt – wartość BTC wynosiła wówczas 25 000 USD i powyżej. Po dodaniu prawie 50% w tym przedziale czasowym i wykreśleniu wielomiesięcznego maksimum, popularny Indeks Fear and Greed, który określa aktualne nastroje na rynku kryptowalut, gwałtownie wzrósł od głębokiego „strachu” i „ekstremalnego strachu” do chciwości. 

Jednak mimo tego, że wielu ekspertów branżowych sugerowało, że rynek niedźwiedzi wreszcie się skończył i BTC może wrócić do tworzenia nowych szczytów Bitcoin nie mógł podwoić swojego pozytywnego biegu. Ostatecznie aktywo to utknęło w martwym punkcie, by później zanotować spadek do około 22 000 USD. 

Spadek ceny BTC – przyczyny 

Kolejne dni przyniosły dalsze spadki cen. Można zakładać, że przyczyniła się do tego nie tylko sprzedaż przejętych przez rząd USA Bitcoinów, ale także zapowiedź dalszych podwyżek stóp procentowych. Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się też mniej oczekiwane problemy. Silicon Valley Bank – jeden z największych banków w USA, upadł po tym, jak nie udało mu się pozyskać dodatkowego kapitału. Na początku można by pomyśleć, że jest to korzystne dla Bitcoina, ponieważ pokazuje, że nawet giganci z tradycyjnego świata finansowego mogą implodować równie łatwo i gwałtownie, jak np. ekosystem Terra. W końcu sam BTC pojawił się po największym w historii upadku bankowości w USA, aby być czymś w rodzaju alternatywy. Okazało się jednak, że niektóre firmy z branży kryptowalut miały ekspozycję na upadły bank. Jedną z nich jest Circle – branżowy gigant stojący za drugim co do wielkości stablecoinem – USDC. Gdy pojawiła się wiadomość , że firma posiada co najmniej 3,3 miliarda dolarów w SVB, rodzimy stablecoin stracił parytet dolara i spadł do 0,9 dolara i poniżej. 

Strach na rynku kryptowalut 

Wszystko to ostatecznie wpłynęło na cenę Bitcoina, który w weekend zanotował spadek aż do 19 500 USD. To najniższa pozycja od dwóch miesięcy. Oczywiście ogólne nastroje ponownie się zmieniły i pokazał to indeks strachu i chciwości. Wskaźnik, który uwzględnia różne czynniki, takie jak zmienność, komentarze w mediach społecznościowych, ankiety itp., spadł do 33 – stan strachu. Dla porównania, w lutym Fear and Greed Index wynosił powyżej 55, co świadczyło o chciwości. Natomiast w zeszłym tygodniu wskaźnik ten wskazywał neutralność. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.