Binance USD spada na czwarte miejsce wśród stablecoinów 

2023-06-19 / Tagi:

Binance USD spada na czwarte miejsce wśród stablecoinów 

Binance USD zajmuje obecnie czwarte miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej wśród monet typu stablecoin. Dane platformy CoinMarketCap pokazują, że w ciągu ostatnich 30 dni BUSD zanotował spadek o ponad 1 miliard dolarów. 

BUSD w trendzie spadkowym 

Token Binance USD, który jest powiązany z dolarem amerykańskim zajmuje obecnie czwartą pozycję pod względem kapitalizacji rynkowej wśród innych stablecoinów. Z danych platformy CoinMarketCap wynika, że ruch ten ma miejsce po spadku o ponad 1 miliard dolarów (w ciągu ostatnich 30 dni). W chwili przygotowywania tego tekstu jego kapitalizacja rynkowa wynosi 4,3 mld USD – oznacza to spadek o 29% z 5,54 mld USD notowanych 18 maja. 

Co istotne, stablecoin znajduje się w trendzie spadkowym już od grudnia 2022 r., kiedy to jego kapitalizacja rynkowa przekraczała 23 mld USD. Działania te to efekt wydarzeń związanych z Binance, takich jak dramatyczny upadek giełdy kryptowalut FTX oraz kłopoty regulacyjne w Stanach Zjednoczonych. To wszystko doprowadziło do wypłat w wysokości 3,6 mld USD (netto). W ostatnich miesiącach giełda Binance odnotowała ogromne wykupy BUSD od animatorów rynku, w tym ponad 245 milionów dolarów od Jump Finance. 

Kłopoty Binance 

Przypominamy, że dzięki współpracy między Binance i Paxos Trust we wrześniu 2019 r. utworzono stablecoina BUSD – Paxos emituje i jest właścicielem produktu, podczas, gdy Binance licencjonuje swoją markę. Jednak dla emitenta partnerstwo to przyniosło nowe wyzwania. W lutym przekazano zawiadomienie od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w którym stwierdzono, że BUSD jest niezarejestrowanym papierem wartościowym. W efekcie dochodzenia nowojorski Departament Usług Finansowych nakazał Paxos zaprzestanie emisji BUSD. Wydarzenia te znacznie zmniejszyły udział BUSD w rynku, który zanotował znaczące spadki – z 15,88 mld USD 12 lutego do 8,38 mld USD 13 marca. 

Ostatni cios to pozew SEC przeciwko Binance z 5 czerwca. Amerykański organ regulacyjny postawił w nim 13 zarzutów przeciwko platformie, w tym niezarejestrowane oferty oraz sprzedaż tokenów BNB i BUSD. 

Dominacja rynkowa stablecoinów 

W ciągu ostatniego roku dominacja rynkowa stablecoinów powiązanych z dolarem amerykańskim uległa pewnym zmianom. Co ciekawe, pomimo spadku kapitalizacji rynkowej większości stablecoinów, Tether wraca do swojego rekordowego poziomu. USDT zyskuje na popularności a jego dominacja rynkowa wyniosła w maju 65,89% (rok temu było to 47,04%). 

Dla porównania USD Coin firmy Circle odnotował spadek udziału w rynku z 34,88% w maju 2022 r. do 23,05% w maju 2023 r. A jego kapitalizacja rynkowa USDC spadła z 55 mld USD do 29 mld USD. W tym samym okresie udział w rynku BUSD spadł z 11,68% do 4,18%. Także DAI zanotował spadek osiągając 3,66% udział w rynku. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.