Binance dodaje 11 tokenów do PoR 

2023-03-08 / Tagi:

Binance dodaje 11 tokenów do PoR 

Giełda kryptowalut Binance dodała dodatkowe 11 tokenów do swojego raportu Proof-of-Reserves (PoR). Platforma twierdzi, że dzięki temu zdobyła rezerwy w wysokości 63 miliardów dolarów. Co ciekawe, wyniki te nie były audytowane przez żadne firmy księgowe. 

Binance aktualizuje PoR 

Zgodnie z komunikatem opublikowanym 7 marca, giełda kryptowalut Binance dodała dodatkowe 11 tokenów do swojego raportu Proof-of-Reserves (PoR). Należą do nich MASK, ENJ, WRX, GRT, CHR, CRV, 1INCH, CVP, HFT, SSV i DOGE. Platforma twierdzi, że dzięki najnowszej aktualizacji ma teraz ponad 63 miliardy dolarów w 24 aktywach w swoim systemie potwierdzania rezerw. Co ciekawe, wyniki te nie były audytowane przez żadne firmy księgowe. 

Obecnie największe aktywa na giełdzie Binance to Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) i Tether (USDT), z odpowiednio 12,7 mld USD, 7,1 mld USD i 16,3 mld USD sald klientów netto. 

Metoda Proof-of-Reserves 

Chociaż giełdy kryptowalut zaczęły przyjmować metodę PoR w celu zwiększenia przejrzystości po upadku platformy FTX, eksperci wielokrotnie ostrzegali użytkowników o ograniczeniach tej metodologii. Obejmują one między innymi brak informacji na temat wykorzystania dźwigni finansowej, zabezpieczenia i odpowiednich dowodów odpowiedzialności i nie mogą zostać ujawnione – chyba, że dołączone sprawozdania finansowe uzupełnią PoR. 

Platforma Binance wyjaśniała, że jej PoR „wykorzystuje drzewa Merkle do sumowania danych w łańcuchu, dzięki czemu użytkownicy mogą spać spokojnie, wiedząc, że ich aktywa są przechowywane dla nich w stosunku 1:1”. Przypominamy, że w lutym 2023 roku giełda dokonała istotnej aktualizacji swojego systemu PoR, wdrażając zk-SNARK. Według Binance miało to „zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo danych użytkowników podczas procesu weryfikacji”

Aktywa „w pełni zabezpieczone”? 

Warto dodać, że portal Cointelegraph informował 16 grudnia 2022 roku, że południowoafrykański audytor Mazars usunął audyt PoR Binance ze swojej strony internetowej i całkowicie zaprzestał takich usług dla giełd kryptowalut. Firma nieco wcześniej, bo 7 grudnia powiedziała, że aktywa Bitcoin Binance i cross-chain Bitcoin są „w pełni zabezpieczone”. Mazars stwierdził również, że jego metody opierają się na „uzgodnionych procedurach” (AUP) i nie stanowią audytu finansowego. AUP miał również ograniczony zakres, ponieważ nie badał innych tokenów. 

źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.