Ankr potwierdza exploit, Binance wstrzymuje wypłaty 

2022-12-05 / Tagi:

Ankr potwierdza exploit, Binance wstrzymuje wypłaty 

Protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) oparty na łańcuchu BNB Ankr potwierdził, że w nocy z 1 na 2 grudnia został dotknięty hackiem o wartości ponad 5 milionów dolarów. W odpowiedzi na exploit, giełda kryptowalut Binance wstrzymała wypłaty. 

Ankr ofiarą hakerów 

Kolejny hack o wartości wielu milionów dolarów uderzył w zdecentralizowaną przestrzeń finansową. Najnowszą ofiarą oszustów jest protokół DeFi oparty na łańcuchu BNB – Ankr. Wstępne doniesienia sugerują, że wykorzystano lukę w kodzie, która umożliwiła nieograniczone wybijanie tokenów. Firma szybko potwierdziła atak i dodała, że skontaktowała się z innymi zdecentralizowanymi giełdami, wzywając je do zablokowania handlu. Zgodnie z zapowiedziami po zakończeniu oceny sytuacji tokeny zostaną ponownie wydane. 

Wykrycie ataku hakerskiego 

Atak hakerski został po raz pierwszy wykryty przez firmę PeckShield zajmującą się analizą blockchain – stało się to w nocy z 1 na 2 grudnia. Okazało się, że haker był w stanie wybić 20 bilionów tokenów Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc). Środki te zostały wymienione na BNB. 

Kilka usług, takich jak Uniswap, kontrowersyjny mikser coinów Tornado Cash, a także różne mosty, zostały wykorzystane do zatarcia szlaku nieuczciwie zdobytych funduszy. Tokeny BNB zostały następnie wymienione na 5 milionów USDC. 

Dane z CoinGecko wskazują, że aBNBc stracił całą swoją wartość po wyczerpaniu tokena z pul płynności na PancakeSwap i ApeSwap. 

Binance wstrzymuje wypłaty 

Ankr wydał oświadczenie, w którym zapewnił społeczność, że wszystkie aktywa są bezpieczne. 

– Wszystkie aktywa bazowe w Ankr Staking są w tej chwili bezpieczne, a wszystkie usługi infrastrukturalne pozostają nienaruszone. Obecnie opracowujemy plan i jesteśmy zobowiązani do zrekompensowania poszkodowanym użytkownikom – możemy przeczytać w oświadczeniu. 

Odnosząc się do włamania, dyrektor generalny Binance, Changpeng „CZ” Zhao ogłosił, że giełda kryptowalut wstrzymała wypłaty. Dodał również, że Binance zamroziło około 3 miliony dolarów środków, które hakerzy przenieśli na platformę. 

W poście na Twitterze potwierdzono również, że zespół Binance współpracuje z odpowiednimi stronami w celu dalszego zbadania sprawy. Podkreślono także, że fundusze użytkowników Binance nie są zagrożone. 

źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.