2022-06-03 / Tagi:
1 czerwca sieć Solana ponownie wstrzymała produkcję bloków. Aktualny problem dotyczył tego, w jaki sposób blockchain projektu przetwarza pewien niszowy typ transakcji, który jest przeprowadzany w trybie offline. W tej chwili ceny Solana notują spadki.
Sieć Solana nie ma ostatnio dobrej passy – w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej siedem razy wystąpiła pełna lub częściowa awaria tej sieci. Do aktualnego wyłączenia łańcucha bloków Solana doszło w środę, 1 czerwca 2022r. Zgodnie z raportem błędu awaria ta trwała około czterech i pół godziny – operatorom walidatorów udało się ponownie uruchomić sieć główną około godziny 21:00.
– Instrukcja Durable nonce spowodowała, że część sieci uznała blok za nieważny, nie można było wypracować konsensusu – wyjaśnił w tweecie współzałożyciel Solana Labs, Anatolij Jakowenko.
Przypominamy, że instrukcja „Durable transaction nonce”, czyli trwałych transakcji jednorazowych odnosi się do mechanizmu zajmującego się typowym krótkim czasem życia hash bloku transakcji. Błąd w tej funkcji powodował, że węzły generowały różne dane wyjściowe, co skutkowało niepowodzeniem konsensusu – a ostatecznie spowodowało ostatni okres przestoju.
Zgodnie z opublikowanymi informacji sieć została zrestartowana z wyłączoną funkcją, a Yakovenko zapewnił, że błąd „zostanie usunięty jak najszybciej”.
Szef komunikacji Solana Labs, Austin Federa, powiedział, że kontrowersyjne transakcje stanowiły do niedawna „niewiarygodnie mały procent” transakcji na Solanie. Co więcej, technologia cieszy się jednak coraz większą popularnością wśród giełd krypto.
Wszystko zatem wskazuje, że obecna przyczyna awarii istniała od dawna, ale dopiero teraz została wykryta.
– Prawdopodobnie był to błąd, który istniał przez jakiś czas, ale nigdy tak naprawdę nie stał się problemem, ponieważ nie jest to coś, z czego korzysta większość ludzi – powiedział Federa.
Według CoinGecko ceny SOL znacznie spadły, osiągając prawie 14% w ciągu ostatnich 12 godzin i spadły poniżej 40 USD. Natywny token sieci spadł teraz o 85% w porównaniu z rekordowym poziomem 260 USD w listopadzie 2021 r. i może wymknąć się z pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji rynkowej.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.