Wikipedia przestaje przyjmować darowizny w postaci kryptowalut

2022-05-05 / Tagi:

Wikipedia przestaje przyjmować darowizny w postaci kryptowalut

Wikipedia po ośmiu latach zdecydowała się przestać przyjmować darowizny w postaci kryptowalut. Decyzja jest oparta na prośbie społeczności Wikimedia, która jako główny powód podaje „kwestie zrównoważonego rozwoju środowiska”. 

Wikipedia przestaje przyjmować Bitcoin i kryptowaluty 

Wikimedia, fundacja non-profit, która prowadzi Wikipedię ogłosiła swoją decyzję o „przerwaniu bezpośredniej akceptacji kryptowaluty jako środka darowizny”. Przypominamy, przed podjęciem tego kroku fundacja przyjmował wpłaty w Bitcoin, Ethereum i Bitcoin Cash. 

Molly White – redaktorka Wikipedii, wyjaśniła, że decyzja była wynikiem trzymiesięcznej dyskusji, którą rozpoczęła 10 stycznia a zakończyła się 12 kwietnia.  W jej efekcie przeprowadzono głosowanie, w którym większość uczestników społeczności opowiedziała się za propozycją redaktorki. Argumenty wysuwane przeciwko darowiznom w kryptowalutach obejmowały między innymi niezrównoważenie środowiskowe i uszczerbek na reputacji Wikimedia, ponieważ przyjęcie darowizn oznaczało popieranie wszelkich zasobów cyfrowych.  

Warto podkreślić, że w debacie wzięło udział około 400 członków społeczności, a nowi i niezarejestrowani zostali wykluczeni z głosowania. Społeczność Wikimedia głosowała za zaprzestaniem darowizn na kryptowaluty w stosunku 232 do 94, czyli 71,17%. Następnie zwrócono się do macierzystej organizacji Wikipedii o zaprzestanie przyjmowania darowizn w postaci kryptowalut. 

Fundacja Wikimedia wycofuje kryptowalutowe darowizny 

1 maja Molly White  opublikowała na Twitterze wiadomość, że Wikimedia zaakceptowała prośbę społeczności i przestała przyjmować darowizny kryptograficzne. 

W dokumencie dodano, że Fundacja Wikimedia zaczęła akceptować kryptowalutę w 2014 roku zgodnie z prośbami „społeczności wolontariuszy i darczyńców”. W oświadczeniu wyjaśniono, że Fundacja zamknie swoje konto Bitpay, co uniemożliwi jej bezpośrednie przyjmowanie kryptowalut jako metody przekazywania darowizn. Jednak organizacja powiedziała również, że jest to „sprawa ewoluująca”. 

Darowizny w kryptowalutach 

Dodajmy, że cała debata rozpoczęła się od tego, że Molly White zapytała, ile pieniędzy otrzymała Wikimedia w postaci darowizn w kryptowalutach. Fundacja odpowiedziała, że darowizny, które otrzymała w ubiegłym roku w postaci aktywów cyfrowych, wyniosły nieco ponad 130 000 USD, czyli 0,08% jej przychodów. Najczęściej używaną kryptowalutą był Bitcoin, a wszystkie darowizny były natychmiast przeliczane na fiat USD. 

Społeczność dyskutowała również o zaletach „Proof of Stake” w odniesieniu do „Proof of Work”, przy czym ten pierwszy uważa się za mniej energochłonny. Co więcej, w debacie omówiono także wiele innych kwestii, takich jak pranie pieniędzy, wykorzystanie kryptowalut w przestępczości i oszustwach, zakaz wydobycia w Rosji czy system dekretowej waluty banków centralnych i jego wady. 

Najnowsza decyzja Wikimedia ponownie zwróciła uwagę na rosnące znaczenie darowizn w kryptowalutach. W trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej ta ostatnia otrzymała dotychczas  ponad 100 milionów dolarów darowizn w postaci kryptowalut. 

Z kolei Irlandia, obawiając się rosyjskiej ingerencji niedawno zakazała darowizn w kryptowalutach dla partii politycznych. A w ubiegłym miesiącu republikański członek Luizjany, Mark Right, przedstawił ustawę w legislaturze stanowej, która miała na celu określenie zasad darowizn kryptograficznych na kampanie polityczne. 

Źródło: cryptopotato.com 

przyjmować darowizny w postaci kryptowalut

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.