2023-04-21 / Tagi:
Parlament Europejski przeprowadził ostateczne głosowanie nad ustawą o rynkach aktywów kryptograficznych, znaną jako MiCA. Przepisy, zaproponowane po raz pierwszy w 2020 roku, będą jeszcze wymagały zatwierdzenia przez Radę Europejską.
Parlament Europejski przyjął ustawę dotyczącą kryptowalut. 20 kwietnia, zaraz po głosowaniu, sprawozdawca MiCA i poseł do Parlamentu Europejskiego, Stefan Verger, nazwał ją „kamieniem milowym dla branży aktywów kryptograficznych”.
Zdaniem europarlamentarzystów, dzięki procedowanej ustawie zostaną ustanowione standardowe przepisy i zharmonizowane zasady dotyczące aktywów kryptograficznych na poziomie całej Unii Europejskiej. Tym samym MiCA zapewni pewność prawną nie tylko dla branży kryptowalut, ale także i inwestorów. Wynika to z tego, że rozporządzenie określa wytyczne dotyczące działania, struktury i zarządzania emitentami tokenów aktywów cyfrowych. Ustawa zwiera także zasady dotyczące przejrzystości i wymogi odnoszące się do ujawniania informacji związanych z emisją i handlem kryptowalutami.
Według platformy Chainalysis szczegółowe przepisy MiCA dotyczące stablecoinów wejdą w życie w lipcu 2024 roku. Z kolei inne regulacje rynku kryptowalut, w tym te dotyczące dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi, zaczną obowiązywać w styczniu 2025 roku.
Warto dodać, że nowe regulacje przyjmowane są z ostrożnym optymizmem. Istnieje, bowiem szereg problemów z 400-stronicowym dokumentem. Aktualna wersja projektu zasadniczo nie zawiera żadnej wzmianki o zdecentralizowanych finansach (DeFi), nie odnosi się także do rozwijającego się sektora pożyczek kryptograficznych i stakingu oraz nie określa żadnych zasad dotyczących rynku NFT.
Na niedawnym panelu, który miał miejsce podczas Paris Blockchain Week 2023, Janet Ho, szefowa polityki UE w Chainalysis, powiedziała, że sukces MiCA będzie zależał od solidnych informacji zwrotnych i poprawek w niektórych częściach dokumentacji. Z kolei Nadia Filali, dyrektor programu Blockchain Caisse des Dépôts Group, podkreśliła znaczenie wspólnego opracowywania przepisów przez rządy, organy regulacyjne i uczestników rynku.
Unijni urzędnicy podkreślają jednak, że głównym zadaniem MiCA jest bezpieczeństwo inwestorów. Jak powiedział Joachim Schwerin, jeden z głównych ekonomistów w Komisji Europejskiej, MiCA powinna w przyszłości minimalizować negatywne konsekwencje różnych wydarzeń np., takich jak niewypłacalność giełdy kryptowalut FTX.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.