2023-01-10 / Tagi: portfel kryptowalut
Władze finansowe w Niemczech podnoszą alarm w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się nowego szkodliwego oprogramowania finansowego. Z opublikowanych informacji wynika, że „GodFather” atakuje platformy wymiany kryptowalut, a także aplikacje portfeli kryptowalut.
Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) 9 stycznia wydał oficjalne oświadczenie, ostrzegając konsumentów przed „GodFather”. Złośliwe oprogramowanie gromadzi dane użytkowników w aplikacjach bankowych i kryptograficznych.
BaFin podkreślił, że nowy wirus atakuje około 400 aplikacji bankowych i kryptowalutowych, w tym tych działających w Niemczech. Złośliwe oprogramowanie „GodFather” atakuje użytkowników, wyświetlając fałszywe strony internetowe zwykłych aplikacji bankowych i kryptograficznych, kradnąc ich dane logowania.
Według regulatora nie ustalono jeszcze, w jaki sposób złośliwe oprogramowanie atakuje urządzenia użytkowników. Wiadomo, że „GodFather wysyła powiadomienia push w celu uzyskania kodów do uwierzytelniania dwuskładnikowego.
– Dzięki tym danym cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do kont i portfeli konsumentów – zauważył BaFin.
Warto przypomnieć, że pierwsze ostrzeżenia dotyczące tego programu pojawiły się w grudniu. Raporty sugerowały, że złośliwe oprogramowanie atakowało urządzenia z Androidem, atakując użytkowników w 16 krajach. Według doniesień eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Group-IB początkowo wykryli trojana „GodFather” w 2021 r., ale złośliwe oprogramowanie przeszło ogromne aktualizacje i ulepszenia kodu. Niestety w ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowano duży wzrost aktywności tego oprogramowania.
Według ekspertów Group-IB ds. cyberbezpieczeństwa prawie 50% wszystkich aplikacji, na które atakuje „GodFather”, to aplikacje bankowe, przy czym większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Do najbardziej dotkniętych atakami krajów, obok Turcji, Hiszpanii i Kanady należą także Niemcy. Wiadomo również, że złośliwe oprogramowanie atakuje 110 platform wymiany kryptowalut oraz 94 aplikacje portfeli kryptowalut.
W ostatnich latach cryptojacking stał się jednym z największych rodzajów ataków na aplikacje kryptograficzne. Niestety według prognoz laboratorium cyberbezpieczeństwa Kaspersky, ten rok przyniesie jeszcze więcej ataków tego typu – a 2023 rok prawdopodobnie będzie naznaczony „cyberepidemiami o największym wpływie”.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.