2022-10-19 / Tagi: gadżety
Meta zaprezentowała swój najnowszy zestaw słuchawkowy VR Quest Pro. Zawiera on nowy moduł do śledzenia ruchu oczu i twarzy, który ma poprawić ekspresję cyfrowych awatarów. Jednak zestaw budzi obawy związane z prywatnością w zakresie gromadzenia danych.
11 października podczas wydarzenia Meta Connect 2022, firma macierzysta Facebooka i Instagrama, zaprezentowała swój najnowszy zestaw słuchawkowy wirtualnej rzeczywistości (VR). Meta wprowadziła nowe funkcje ulepszające cyfrowe awatary, co wzbudziło obawy dotyczące prywatności w zakresie gromadzenia danych.
Quest Pro to najnowszy element technologii VR wydany przez Meta, który kontynuuje swój wkład w Metaverse. Wykorzystuje pięć kamer wewnątrz zestawu słuchawkowego, które są ustawione tak, aby obserwować oraz śledzić mimikę twarzy i ruchy oczu użytkownika. Ponadto ma pięć zewnętrznych kamer, które będą wykorzystywane w przyszłości do śledzenia innych ruchów ciała. W ten sposób będą naśladować ruchy w świecie rzeczywistym.
Wprowadzone ulepszenia mają na celu poprawę jakości cyfrowych awatarów w Metaverse. Według Meta, będą one jednoznacznie odzwierciedlać emocje i wyrażenia użytkownika w czasie rzeczywistym. Dzieje się tak po tym jak w lecie opublikowano zdjęcie mało realistycznego awatara z Metaverse Marka Zuckerberga, które wywołało sporo zmieszana.
Warto pamiętać, że tożsamość w Metaverse jest ważnym tematem dyskusji w przestrzeni, ponieważ projektanci i programiści próbują stworzyć realistyczne doświadczenia w cyfrowym świecie.
Eksperci branżowi zakładają, że pomimo domyślnego wyłączenia funkcji śledzenia twarzy w nowym zestawie słuchawkowym, nie potrwa to długo. Facebook od dawna zmaga się z wykorzystaniem i gromadzeniem danych biometrycznych związanych z etyką prywatności. Pomimo faktu, że firmy te twierdzą, że nie sprzedają tych danych osobowych, od tego czasu pojawiło się wiele raportów, które mówią inaczej.
Przypominamy, że w listopadzie ubiegłego roku Facebook ogłosił, że usunie pozyskiwanie danych z rozpoznawania twarzy ponad 1 miliarda osób po tym, jak stanął w obliczu dochodzeń rządowych, pozwów zbiorowych oraz obaw regulacyjnych.
W kwietniu sygnalistka Frances Haugen wypowiadała się na temat obaw związanych z tym, w jaki sposób Meta będzie obchodzić się z prywatnością i poufnymi danymi w Metaverse. Haugen powiedziała wówczas, że bez większej przejrzystości i odpowiedzialności firma „powtórzy wszystkie szkody, które obecnie widzimy na Facebooku”.
Kontynuowała, że ostatecznie i tak zawsze będzie konflikt między tym, co te firmy prezentują opinii publicznej, a tym, co zrobią, aby zarobić pieniądze.
– Ostatecznie ich model biznesowy opiera się na zbieraniu danych i zarabianiu na nich – powiedziała Frances Haugen.
Na Twitterze zestaw VR wywołuje mieszane uczucia wśród użytkowników. Niektórzy z nich zwracają uwagę na cenę, ale chwalą technologię, podczas gdy inni pozostają sceptyczni co do swojej prywatności. Chociaż zdecentralizowane technologie, takie jak niewymienny tokeny (NFT), blockchain i kryptowaluty stają się podstawą rozwoju Metaverse, może to nie wystarczyć, gdy w grę będzie wchodzić duża technologia.
Kiedy wielkie firmy technologiczne, takie jak Meta, wkraczają z pełną mocą do Metaverse , centralizacja zaczyna wkradać się wraz z nimi. Niemniej jednak Meta nadal posuwa się do przodu. Oprócz zaprezentowania Quest Pro, firma ogłosiła również partnerstwo z Microsoft. Jego celem jest wprowadzenie produktów Office 365 do cyfrowej rzeczywistości.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.