2022-10-07 / Tagi:
Holenderska firma zainstalowała w magazynie koparkę Bitcoinów ( BTC ), która zastąpi system grzewczy zasilany gazem ziemnym. Okazuje się, że rozwiązanie to jest tańsze, bardziej przyjazne dla środowiska i wykorzystuje energię słoneczną.
Z doniesień medialnych wynika, że magazyn w Holandii zamienił gaz ziemny na ogrzewanie generowane z koparki Bitcoin oszczędzając w ten sposób pieniądze, wydajność i planetę.
Bert de Groot jest założycielem Bitcoin Brabant, holenderskiej firmy, która pomaga „firmom przyjąć standard Bitcoin”. Zawsze szuka niewykorzystanych źródeł energii i sposobów na to, w jaki sposób wydobycie Bitcoinów może poprawić wydajność biznesową, jednocześnie oszczędzając pieniądze i planetę.
Przykładowo w tym roku w szklarni de Groot zainstalował koparki Bitcoinów, aby utrzymać idealną temperaturę wymaganą do kwitnienia kwiatów, jednocześnie zmniejszając zależność od zanieczyszczającego gazu ziemnego. Tak więc naturalnie, kiedy de Groot dowiedział się, że właściciel magazynu ma 50 megawatogodzin (MW/h) energii elektrycznej w zapasie, podczas gdy rachunek za ogrzewanie gazem ziemnym przekraczał kolejne pułapy, wyczuł możliwość wydobycia Bitcoinów.
De Groot w rozmowie z portalem Cointelegraph powiedział, że magazyn (którego właściciel woli anonimowość) miał nadwyżkę 50 MW/h energii elektrycznej z instalacji paneli słonecznych na dachu. To „całkiem dużo”, zażartował. Owe panele dachowe zasilają magazyn, ale firma spala gaz ziemny, aby ogrzać magazyn. Co gorsza, pomimo posiadania nadwyżki energii, którą można sprzedać do sieci, regulatorzy nie nagradzają wolnych mocy produkcyjnych – nawet jeśli jest to energia słoneczna.
– Umieściłeś tak dużo energii słonecznej na dachu, że nie dostajesz nic w zamian za dodatek, który wkładasz z powrotem do sieci. Więc to, co zrobiliśmy, to umieściliśmy górnika [Bitcoin] – dodał Bert de Groot.
W efekcie De Groot zainstalował jeden Bitmain Antminer S19j Pro (104Th), układ scalony specyficzny dla aplikacji (ASIC), który zużywa około 25 MW/h rocznie. Mieści się w „Bazooka”, trafnie nazwanej obudowie, która wypuszcza gorące powietrze, aby ogrzać cały magazyn. Ponieważ jest to górnik Bitcoin , nie tylko generuje ciepło, ale także dochód, ponieważ rozwiązuje prawidłowe bloki w łańcuchu bloków Bitcoin.
Wprowadzenie koparki Bitcoin rozwiązuje trzy problemy: Po pierwsze, koparka Bitcoin jest skutecznym sposobem na wykorzystanie nadwyżek energii odnawialnej do czegoś zyskownego. Po drugie, kopacze Bitcoinów generują ogromne ilości ciepła, które może być używane jako grzejnik, jeśli zostanie odpowiednio wykorzystany. Po trzecie, chociaż spalanie gazu ziemnego w celu ogrzewania magazynu jest zanieczyszczające, zasilana energią słoneczną koparka Bitcoinów jest przyjazna dla środowiska.
Warto przypomnieć, że obecnie ceny gazu ziemnego w Europie gwałtownie rosną. W efekcie koszty ogrzewania holenderskiego magazynu stale rosną. Jednak po wprowadzeniu nowych rozwiązań, jego ślad węglowy jest teraz ujemny.
– Spaliliśmy dużo gazu ziemnego, a także energii elektrycznej, która już tam była – która była odnawialna. Dlatego w zasadzie przeszliśmy na magazyn z ujemnym poziomem emisji dwutlenku węgla z ogrzewaniem – podsumowuje Bert de Groot.
W liczbach przejście z ogrzewania gazem ziemnym na koparkę Bitcoinów zapobiegnie spalaniu 2000 metrów sześciennych gazu każdego roku, co odpowiada mniej więcej zapotrzebowaniu „półtora gospodarstwa domowego” przeciętnego holenderskiego domu. Co więcej, koparka Bitcoinów wypompowuje stałe ciepło w przeciwieństwie do grzejnika na gaz ziemny.
Wiele przemawia za tym, że nowe rozwiązanie to wygrana dla magazynu, środowiska i dla Bitcoina. Można, zatem przypuszczać, że telefon de Groota stale dzwoni, gdy właściciele magazynów w całym kraju dowiadują się o rewolucyjnej metodzie ogrzewania. Niezupełnie tak jest.
– W jego sieci [właściciela magazynu] wszyscy myślą, że jest szalony. Zobaczmy więc za kilka miesięcy, kiedy nadejdzie zima, taka właściwa zima, co się stanie – wyjaśnił Bert de Groot.
Jednak De Groot pozostaje optymistą, co do przyszłości koparek Bitcoinów używanych jako źródło ciepła, więc ma pod ręką kilka ASIC.
– Oczekuję, że nadejdzie więcej. Robi się chłodniej, [ceny gazu ziemnego] drożeją. Firmom to się opłaca – podsumował w rozmowie Bert de Groot.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.