Zapowiada się regulacja kryptowalut

2022-05-16 / Tagi:

Zapowiada się regulacja kryptowalut

Globalni regulatorzy rynku prawdopodobnie powołają wspólny organ, aby lepiej koordynować przepisy dotyczące kryptowalut – zapowiedział dyrektor naczelny Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO). Ma to nastąpić w ciągu przyszłego roku. 

Globalny organ koordynujący zasady dotyczące kryptowalut 

Najwyższe kierownictwo Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) omawiało w tym tygodniu regulacje dotyczące kryptowalut. Członkowie tej globalnej organizacji regulują ponad 95% światowych rynków papierów wartościowych w ponad 130 jurysdykcjach. 

Podkreślając potrzebę, aby globalna grupa dostosowała zasady dotyczące kryptowalut, prezes IOSCO Ashley Alder powiedział, że regulatorzy rynku globalnego prawdopodobnie powołają wspólny organ, aby lepiej koordynować przepisy dotyczące kryptowalut. Zgodnie z zapowiedziami ma to nastąpić w ciągu przyszłego roku. 

Prezes IOSCO zauważył, że podobne regulacja są już stosowane w przypadku finansowania klimatycznego, w tym jednego stworzonego przez kraje G20. 

W tej chwili nie ma czegoś takiego dla krypto… Ale myślę, że teraz jest to postrzegane jako jedno z trzech C (Covid, klimat i krypto), więc jest to bardzo, bardzo ważne – powiedział Ashley Alder. 

Zagrożenia związane z kryptowalutami 

Powołując się na boom walut cyfrowych, w tym Bitcoina, przewodniczący IOSCO podkreślił, że kryptowaluty stały się jednym z trzech kluczowych obszarów, na których koncentrują się władze. 

Zauważył, że istnieje wiele zagrożeń związanych z kryptowalutami, którymi należy się zająć, dodając, że organy regulacyjne pozostają w tyle w niektórych kluczowych obszarach ryzyka, w tym w cyberbezpieczeństwie, odporności operacyjnej i braku przejrzystości w ekosystemie kryptograficznym. 

Przyszłość rynku kryptowalut 

Jesteśmy u progu czegoś nowego, ważnego i wymagającego od nas dużo pracy – powiedział Martin Moloney, sekretarz generalny IOSC. 

Dodał także, że regulatorzy nie mogą już bezpiecznie ignorować rosnącej klasy aktywów, a przestrzeń kryptowalut weszła w nową fazę rozwoju, w której należy ją traktować poważnie jako długoterminowy rynek finansowy. 

Warto dodać, że zapowiedzi te pojawiają się, gdy inwestorzy kryptowalut odnotowują ogromne straty. Obawy o inflację i upadek stablecoina Terra spowodowały duże spadki na rynku kryptowalut. Bitcoin oscyluje na poziomie około 30 000 USD, po utracie prawie jednej czwartej swojej wartości w ciągu ostatniego tygodnia. 

Źródło: Bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.