Wolumen obrotu tokenami BRC-20 gwałtownie rośnie 

2024-01-18 / Tagi:

Wolumen obrotu tokenami BRC-20 gwałtownie rośnie 

Według danych platformy Kaiko wolumen obrotu tokenami BRC-20 wzrósł od listopada 2023 roku z 10–15 milionów dolarów do ponad 500 milionów dolarów. Co więcej, analizy wskazują na znaczny wzrost aktywności handlowej tokenami opartymi na blockchainie Bitcoin. 

Wzrost wolumenu obrotu tokenami BRC-20 

Według raportu sporządzonego przez paryską firmę analityczną blockchain Kaiko, wolumen obrotu tokenami BRC-20 w ostatnim czasie gwałtownie wzrósł, a w wydarzeniu tym znaczącą rolę odegrała giełda kryptowalut Binance. Dlaczego? Platforma niedawno rozszerzyła swoje usługi o handel kontraktami spot i perpetual futures na tokeny ORDI, SATS i RATS. Warto zauważyć, że początkowo posiadając 63% udziału w rynku, dominacja Binance spadła do około 50%. Doszło do tego, gdy wolumen obrotu osiągnął 2 miliardy dolarów po wejściu na giełdę SATS i RATS. 

Co ciekawe, OKX – pierwsza giełda kryptowalut, która notowała token BRC-20 ORDI – stała się drugim co do wielkości rynkiem spot dla tokenów BRC-20, posiadając 35% udziału w rynku. 

H2 Wzrost zapotrzebowania na przestrzeń blokową w sieci Bitcoin 

Niestety zwiększony wolumen obrotu tokenami BRC-20 doprowadził do wzrostu zapotrzebowania na przestrzeń blokową w sieci Bitcoin. To z kolei spowodowało wyższe koszty transakcji i wywołało kontrowersje wśród uczestników rynku. Na początku grudnia 2023 r. programista Bitcoin Core Luke Dashjr wyraził swoje obawy dotyczące tego, że zapisywanie danych wykorzystuje lukę, która może prowadzić do spamu w łańcuchu bloków Bitcoin. Dashjr nalegał, aby twórcy technologii blockchain zajęli się tym problemem. 

H2 Nowa era Bitcoina? 

W swoim najnowszym raporcie Binance Research oświadczyło, że tokeny BRC-20 zapoczątkowały „nową erę” dla Bitcoina. Platforma sugeruje, że inskrypcje Bitcoin Ordinals i tokeny BRC-20 znacząco wpłynęły na notowania Bitcoina i jego ubiegłoroczną dominację rynkową. 

W raporcie podkreślono, że Bitcoin zwiększył swoją dominację na rynku z 40,4% do 50,2%, przekraczając połowę całkowitej kapitalizacji rynkowej w przestrzeni kryptowalutowej. Analitycy Binance zauważyli wyraźny wpływ na aktywność sieci przypisywany inskrypcjom i tokenom BRC-20 – było to szczególnie widoczne w zwiększonej liczbie transakcji w mempoolach. 

Rzecznik Binance Research podkreślił, że wzrost liczby tokenów BRC-20 stanowił kluczową narrację dla Bitcoina w 2023 r. i oczekuje się, że w tym roku kwestia ta wciąż pozostanie ważnym tematem. Stwierdził także, że tokeny Ordinals i BRC-20 przyczyniły się do wyższych opłat transakcyjnych, co może być korzystne dla górników, szczególnie biorąc pod uwagę nadchodzący halving Bitcoina. 

Przypominamy, że wprowadzony w marcu 2023 r. BRC-20 to nowy standard tokenów w sieci Bitcoin, wykorzystujący protokół Ordinals w celu umożliwienia zapisywania danych na satoshi, najmniejszej jednostce BTC. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.