2022-11-14 / Tagi:
Upadek FTX znacznie osłabił zaufanie inwestorów do scentralizowanych giełd kryptograficznych. W efekcie z powodu obaw o większy spadek wartości aktywów wielu użytkowników zdecydowało się na przenoszenie swoich środków z giełd.
Ostatnie dni to chaos na rynku kryptowalut. W ciągu tygodnia giełda kryptograficzna FTX przeszła od zaproponowania przejęcia przez Binance – w celu rozwiązania problemów z płynnością – do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Ostatecznie w tweecie z 11 listopada poinformowano, że około 130 firm z Grupy FTX – w tym FTX Trading, FTX US, w ramach West Realm Shires Services i Alameda Research – rozpoczęło postępowanie o ogłoszenie upadłości w Stanach Zjednoczonych. Natomiast prezes FTX Sam Bankman-Fried zrezygnował ze swojego stanowiska i ma zostać zastąpiony przez Johna Raya.
Niestety upadek FTX znacznie osłabił zaufanie inwestorów do scentralizowanych giełd kryptograficznych. Wśród późniejszych zawirowań finansowych i doniesień mówiących o giełdzie krypto wykorzystującej fundusze klientów do finansowania ryzykownych zakładów, złota zasada kryptowalut – „nie twoje klucze, nie twoje monety” ponownie zajęła centralne miejsce w popularnym dyskursie. Okazuje się, że rezygnacja z kontroli nad monetami użytkowników drogo kosztowała, bowiem w rezultacie odnotowano masowe wycofania kryptowalut z giełd.
Według CryptoQuant, w ciągu jednego dnia ponad 80 000 BTC opuściło portfele wymiany. Jak pokazują dane, inwestorzy wycofują swoje Bitcoiny, aby przechowywać je w miejscach innych niż giełda kryptowalut.
– Ostatnie kilka dni to absolutny bałagan w branży kryptograficznej. FTX bankrutuje, szukając ratunku, a Binance może zaoferować pomoc. Czas pokaże, czy to się rzeczywiście zmaterializuje. W międzyczasie inwestorzy stracili zaufanie do giełd centralnych. Jest to doskonale zwizualizowane w Exchange Reserves i Exchange Netflow – możemy przeczytać w przygotowanym raporcie.
Co więcej, dane on-chain sugerowały również, że ponad 5 miliardów stablecoinów, które zostały śledzone przez CryptoQuant wypłynęło z giełd. Liczby te wydają się być największe od 15 czerwca, ponieważ zmienność wynikająca z problemów finansowych FTX nadal się nasila. Z drugiej strony zaledwie tydzień wcześniej liczba transakcji wycofujących stablecoiny z giełd wzrosła powyżej 57 900 (z 7016).
Warto dodać, że z uwagi na masowe wypływy z giełd kryptowalut, dostawca sprzętowych portfeli kryptowalutowych Ledger napotkał „kilka wyzwań związanych ze skalowalnością”. Stało się to po awariach serwerów firmy.
Źródło: cryptopotato.com, cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.