Unijne sankcje na Rosję obejmą kryptowaluty

2022-03-04 / Tagi:

Unijne sankcje na Rosję obejmą kryptowaluty

Francuski minister finansów Bruno Le Maire po spotkaniu unijnych ministrów finansów poinformował, że sankcje gospodarcze wymierzone w Rosję obejmą też kryptowaluty. Oznacza to, że Unia Europejska włączy cyfrową walutę na swoją listę sankcji. 

Kryptowaluty na liście sankcji 

Minister Bruno Le Maire przekazał, że wśród unijnych liderów panuje zgoda co do tego, że nakładając sankcję wymierzone w Rosję,  nie należy zapomnieć o kryptowalutach, ponieważ skutki agresji na Ukrainę muszą stać się dla Moskwy jak najbardziej kosztowne. 

Eksperci wielokrotnie podkreślali, że Rosja przy użyciu kryptowalut może omijać nałożone na nią sankcje. 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w rękach rosyjskiego rządu i oligarchów znajduje się duża część kryptowalut, nie ma jednak stuprocentowej pewności. Przy użyciu kryptowalut kraj ten może omijać sankcje nałożone na niego przez inne państwa, dlatego uważam, że należy rozszerzyć je również na branżę krypto, działającą przede wszystkim na rynku rosyjskim – wskazywał niedawno Paweł Kuskowski, prezes Gatenoxu, firmy zajmującej się analizą biznesową, w wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu”. 

Dezorganizacja rosyjskiego systemu finansowego 

Wspomniany wcześniej francuski minister finansów ocenił także, że sankcje już nałożone na Rosję są bardzo skuteczne, bowiem zdezorganizowały rosyjski system finansowy i sparaliżowały zdolność rosyjskiego banku centralnego do ochrony rubla. 

Wykluczenie banków z systemu SWIFT 

Przypominamy, że Unia Europejska w ostatnich dniach wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu SWIFT: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. 

Warto dodać, że zakaz wejdzie w życie dziesiątego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE i co ważne, będzie miał również zastosowanie do każdej osoby prawnej, podmiotu lub organu z siedzibą w Rosji, których prawa własności należą bezpośrednio lub pośrednio w ponad 50 procentach do wyżej wymienionych banków. 

Źródło: money.pl 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.