Kryptowaluty

aktualne kursy kryptowalut, aktualności, wiedza

BAZA WIEDZY

Czy blokada SWIFT może wpłynąć na Bitcoina? 

2022-03-01 / Tagi:

Czy blokada SWIFT może wpłynąć na Bitcoina? 

W ostatnich dniach podjęto decyzję o usunięciu wybranych banków rosyjskich z systemu SWIFT. Działanie to ma utrudnić im prowadzenie działalności. Jednak zbyt pochopne wprowadzenie takich sankcji może zaszkodzić nie tylko Rosji. 

Co oznacza blokada SWIFT? 

Pomysł dotyczący usunięcia wybranych banków rosyjskich z systemu SWIFT, krążył w przestrzeni medialnej już od jakiegoś czasu, ale z wyrażeniem zgody na tego typu sankcje zwlekały Włochy i Niemcy. Jednak w ostatnich dniach informacja o tym, że już nawet Niemcy zgodziły się na wykluczenie Rosji z systemu, pojawiła się między innymi na koncie @Reuters: 

„Germany and Western allies agree cutting Russia out of SWIFT”. 

Tego typu sankcje mają za zadanie utrudnić bankom rosyjskim prowadzenie działalności. A co za tym idzie odcięcie Rosji od systemu SWIFT to także ogromny problem dla klientów rosyjskich banków, bowiem stracą oni możliwość rozliczania się z zagranicznymi kontrahentami. 

Czy SPFS może zastąpić SWIFT? 

Co ciekawe Rosja opracowała własną alternatywę dla SWIFT: SPFS. A dostęp do własnego systemu ma świadczyć o tym, że SWIFT wcale nie ma kluczowego znaczenia dla tego kraju. 

Warto jednak przypomnieć reakcję Rosji z 2014 roku. Właśnie w tym czasie pojawił się pomysł, by zablokować rosyjskie banki w systemie SWIFT i według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, Rosja uznała wówczas, że takie działania byłyby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. 

Czy usunięcie Rosji z systemu zagrozi pozycji USD? 

Można spotkać się z opiniami, że usunięcie Rosji z systemu SWIFT będzie miało katastrofalne skutki nie tylko dla tego kraju, ale również dla globalnej gospodarki – w tym pozycji dolara jako światowej waluty rezerwowej. To z kolei wymusi poszukiwanie innych rozwiązań, których celem będzie rozliczanie transakcji międzynarodowych. 

Słychać głosy, że to dobra okazja dla Bitcoina. Trzeba jednak mieć na uwadze, że właśnie ze względu na ryzyko wykorzystania krypto do uniknięcia sankcji Europejski Bank Centralny chce szybkiego uregulowania kryptowalut. Co więcej, wprowadzenie rozliczeń opartych na Bitcoinie byłoby niekorzystne dla Chin, które skupiają się na swoim CBDC. 

Źródło: bithub.pl 

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

LocalCryptos
LocalCryptos

LocalCryptos jest giełdą, na której można kupić i sprzedać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.