Czy blokada SWIFT może wpłynąć na Bitcoina? 

2022-03-01 / Tagi:

Czy blokada SWIFT może wpłynąć na Bitcoina? 

W ostatnich dniach podjęto decyzję o usunięciu wybranych banków rosyjskich z systemu SWIFT. Działanie to ma utrudnić im prowadzenie działalności. Jednak zbyt pochopne wprowadzenie takich sankcji może zaszkodzić nie tylko Rosji. 

Co oznacza blokada SWIFT? 

Pomysł dotyczący usunięcia wybranych banków rosyjskich z systemu SWIFT, krążył w przestrzeni medialnej już od jakiegoś czasu, ale z wyrażeniem zgody na tego typu sankcje zwlekały Włochy i Niemcy. Jednak w ostatnich dniach informacja o tym, że już nawet Niemcy zgodziły się na wykluczenie Rosji z systemu, pojawiła się między innymi na koncie @Reuters: 

„Germany and Western allies agree cutting Russia out of SWIFT”. 

Tego typu sankcje mają za zadanie utrudnić bankom rosyjskim prowadzenie działalności. A co za tym idzie odcięcie Rosji od systemu SWIFT to także ogromny problem dla klientów rosyjskich banków, bowiem stracą oni możliwość rozliczania się z zagranicznymi kontrahentami. 

Czy SPFS może zastąpić SWIFT? 

Co ciekawe Rosja opracowała własną alternatywę dla SWIFT: SPFS. A dostęp do własnego systemu ma świadczyć o tym, że SWIFT wcale nie ma kluczowego znaczenia dla tego kraju. 

Warto jednak przypomnieć reakcję Rosji z 2014 roku. Właśnie w tym czasie pojawił się pomysł, by zablokować rosyjskie banki w systemie SWIFT i według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, Rosja uznała wówczas, że takie działania byłyby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. 

Czy usunięcie Rosji z systemu zagrozi pozycji USD? 

Można spotkać się z opiniami, że usunięcie Rosji z systemu SWIFT będzie miało katastrofalne skutki nie tylko dla tego kraju, ale również dla globalnej gospodarki – w tym pozycji dolara jako światowej waluty rezerwowej. To z kolei wymusi poszukiwanie innych rozwiązań, których celem będzie rozliczanie transakcji międzynarodowych. 

Słychać głosy, że to dobra okazja dla Bitcoina. Trzeba jednak mieć na uwadze, że właśnie ze względu na ryzyko wykorzystania krypto do uniknięcia sankcji Europejski Bank Centralny chce szybkiego uregulowania kryptowalut. Co więcej, wprowadzenie rozliczeń opartych na Bitcoinie byłoby niekorzystne dla Chin, które skupiają się na swoim CBDC. 

Źródło: bithub.pl 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.