Ukraina naciska na członkostwo w Europejskim Partnerstwie Blockchain

2022-03-31 / Tagi: prawo

Ukraina naciska na członkostwo w Europejskim Partnerstwie Blockchain

Działacze i prawodawcy w Kijowie wzywają UE do przyjęcia Ukrainy jako członka Europejskiego Partnerstwa Blockchain. Uważają, że niedawno przyjęta ustawa „O wirtualnych aktywach” otwiera krajowi drogę do tego, by zostać liderem blockchain na Starym Kontynencie. 

Technologia blockchain może pomóc w powojennej odbudowie Ukrainy 

Członkowie „Wirtualne aktywa Ukrainy” i Blockchain4Ukraine, międzyfrakcyjnego stowarzyszenia ukraińskich prawodawców, lobbują za pełnym członkostwem Ukrainy w Europejskim Partnerstwie Blockchain ( EBP ). Przedstawiciele obu organizacji zaapelowali do instytucji UE o umożliwienie ich krajowi udziału w inicjatywie. 

Listy z apelem zostały wysłane między innymi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, szefa jej gabinetu Bjoerna Seiberta i Anthony’ego Whelana, który pracuje jako doradca ds. polityki cyfrowej w organie wykonawczym w Brukseli. 

Autorzy korespondencji twierdzą, że technologia blockchain może znacząco przyczynić się do odbudowy Ukrainy poprzez ułatwienie świadczenia usług transgranicznych po zakończeniu konfliktu zbrojnego z Rosją.

 „EBP przyspieszy to ożywienie, a także będzie wspierało dalszą integrację Ukrainy i UE” – możemy przeczytać w liście. 

Ukraina reguluje rynek kryptowalut 

Warto przypomnieć, że Ukraina jest liderem pod względem adopcji kryptowalut w Europie Wschodniej. Pierwsze próby kompleksowego uregulowania swojej przestrzeni kryptograficznej podjęła pod koniec lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję wojskową. Następnie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę „O wirtualnych aktywach”, którą prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w połowie marca. 

Ukraiński rząd bazuje na darowiznach w kryptowalutach, by sprostać rosnącym wyzwaniom obronnym i humanitarnym. Urzędnicy stojący za inicjatywą przystąpienia do EBP są również przekonani, że nowe przepisy pozwolą Ukrainie stać się w przyszłości „europejskim liderem blockchain”. 

Ukraina ze statusem obserwatora 

Dodajmy, że latem ubiegłego roku Bjoern Seibert ogłosił, że państwa członkowskie EBP są gotowe do rozważenia przyznania Ukrainie statusu obserwatora. Jednak pełne członkostwo, na które nalegają Ukraińcy, połączyłoby kraj z Europejską Infrastrukturą Usług Blockchain (EBSI), która zapewnia dostęp do szerszych transgranicznych usług elektronicznych. 

Źródło: Bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.