Tanie certyfikaty strukturyzowane (ETP) zabezpieczone BTC od Fidelity 

2022-02-17 / Tagi:

Tanie certyfikaty strukturyzowane (ETP) zabezpieczone BTC od Fidelity 

Międzynarodowa korporacja oferująca usługi finansowe – Fidelity, ogłosiła wprowadzenie najtańszych w Europie certyfikatów strukturyzowanych fizycznie zabezpieczonych Bitcoinem. 

ETP – co to jest? 

Czasami szukając jakiegoś funduszu notowanego na giełdzie można natrafić na taki, który nie jest oznaczany jako ETF, tylko ETP. Czym zatem różni się ETP a długo wyczekiwanego ETF? Mimo tego, że definicja Exchange Traded Product, czyli produktu inwestycyjnego z cenami zmieniającymi się w czasie rzeczywistym, którego certyfikatami można handlować na giełdzie, jest zbliżona do ETF, to pomiędzy tymi produktami inwestycyjnymi nie można postawić znaku równości. Zdarza się, że dla uproszczenia początkujący inwestorzy zakładają, że oznaczenie ETP sugeruje coś bardziej skomplikowanego – co zazwyczaj wiąże się z większym ryzykiem. Z kolei ETF-y chociażby w założeniu mają być przejrzyste i zrozumiałe. 

Najtańszy ETP zabezpieczony BTC 

Z opublikowanych informacji wynika, że nowe certyfikaty strukturyzowane o nazwie Fidelity Physical Bitcoin ETP (FBTC) będą na razie dostępne na dwóch giełdach – Deutsche Boerse i Frankfurt Stock Exchange. Jednak w najbliższych tygodniach mają zostać wprowadzone na sześć kolejnych giełd. Warto podkreślić, że z tego giełdowego produktu będą mogli korzystać klienci instytucjonalni oraz profesjonalni inwestorzy. 

Co ciekawe, decyzja o uruchomieniu ETP została podjęta przez firmę po tym, jak blisko 70% ankietowanych inwestorów instytucjonalnych wyraziło chęć zainwestowania w kryptowaluty. 

Niski wskaźnik kosztów całkowitych 

Wskaźnik kosztów całkowitych, czyli miernik stosowany w celu sprawdzenia, jakie koszty ponosi fundusz inwestycyjny w stosunku do wartości danego aktywa, dla FBTC wynosi 0,75%. I właśnie to w opinii Fidelity czyni go najtańszym tego typu rozwiązaniem w całej Europie. 

Z pewnością inwestorzy prywatni mogą uznać tego typu rozwiązanie za nieopłacalne. Szczególnie, że w łatwy sposób mogą zakupić Bitcoina i inne kryptowaluty w kantorach, na giełdach czy w bitomatach. Warto jednak pamiętać, że dla inwestorów instytucjonalnych często jest to jedyna opcja, aby mogły zyskać ekspozycję na aktywa kryptowalutowe. Nie muszą się wówczas martwić o to, w jaki sposób zabezpieczyć kupione kryptowaluty. To natomiast, jak pokazują wydarzenia na przestrzeni ostatnich lat, wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. 

Źródło: bithub.pl 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.