2022-04-06 / Tagi: metaverse
Wirtualny świat Metaverse może być następną generacją Internetu – poinformowali w raporcie analitycy amerykańskiego giganta bankowego Citi. Zgodnie z ich założeniami rynek Metaverse będzie wart 13 bln USD do 2030 roku i będzie miał 5 mld użytkowników. Jednak będzie to możliwe pod pewnymi warunkami.
Na początku przypomnijmy, że Metaverse to świat wirtualny, połączony z rzeczywistością rozszerzoną i Internetem. Cała koncepcja nie jest nowa, jednak popularność Metaverse wzrosła znacznie pod koniec 2021 w efekcie dynamicznego rozwoju rynku NFT (tokenów niezamiennych) oraz rosnącego zainteresowania dużych firm technologicznych. W tej chwili najprostszym sposobem na doświadczenie Metaverse jest zagranie w grę VR, ale bardzo prawdopodobne jest to, że Metaverse zmierza w kierunku stania się następną generacją Internetu.
„Spodziewamy się, że następna generacja Internetu, czyli właśnie Metaverse, sprawi, że wejdą do użytku na dużą skalę różne formy cyfrowego pieniądza. W Metaverse będą użytkowane różnego rodzaju środki płatnicze: kryptowaluty, stablecoiny, waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC)” – wskazują analitycy Citi w raporcie Global Perspectives & Solutions (Citi GPS) “Metaverse and Money: Decrypting the Future”.
W raporcie przygotowanym przez analityków banku możemy przeczytać, że całkowity rynek Metaverse może wynosić od 8 do 13 bilionów dolarów do 2030 r., z maksymalnie pięcioma miliardami użytkowników. Jednak osiągnięcie tego poziomu rynkowego będzie wymagało znacznych inwestycji w infrastrukturę. Środowisko strumieniowego przesyłania treści w Metaverse będzie prawdopodobnie wymagało „zwiększenia wydajności obliczeniowej ponad 1000 razy w stosunku do dzisiejszego poziomu”, zapowiedział bank, a inwestycje będą potrzebne w takich obszarach, jak pamięć masowa, infrastruktura sieciowa, sprzęt konsumencki czy platformy do tworzenia gier.
„Wierzymy jednak, że Metaverse pomoże znaleźć nowe sposoby na wykonywanie takich czynności, jak handel, rozrywka, komunikacja, edukacja i szkolenia, produkcja. Przypadki użycia Metaverse w przedsiębiorstwach w nadchodzących latach będą prawdopodobnie obejmować współpracę wewnętrzną, kontakt z klientem, sprzedaż i marketing, reklamę, wydarzenia i konferencje, projektowanie oraz szkolenia pracowników” – przekonują analitycy Citi.
W raporcie możemy również przeczytać, że jeśli Metaverse jest nową wersją Internetu, prawdopodobnie przyciągnie większą kontrolę ze strony organów regulacyjnych, decydentów i rządów, a kwestie takie jak przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, korzystanie ze zdecentralizowanych finansów (DeFi), aktywa kryptograficzne i prawa własności będą musiały być uregulowane.
Źródło: Coindesk.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.