Przychody Nvidia z kart do kopania kryptowalut spadły o 77% 

2022-02-18 / Tagi: koparka kryptowalut

Przychody Nvidia z kart do kopania kryptowalut spadły o 77% 

Nvidia – producent chipów komputerowych, odnotował spadek przychodów ze swojego dedykowanego sprzętu do wydobywania kryptowalut. W III kwartale 2021 roku przychód firmy wyniósł 105 milionów dolarów, natomiast w IV było to już zaledwie 24 milionów. Oznacza to spadek o 77%. 

Przychody z Crypto Mining Processor spadają 

Jak możemy przeczytać dokumentacja wskazuje, że przychody Nvidia z Crypto Mining Processor (CMP) za rok 2021 wyniosły 550 milionów dolarów. Stanowiło to zaledwie 0,2% całkowitych przychodów firmy, które w tym okresie sięgnęły 26,91 miliarda dolarów. 

Co ciekawe, wynik ten pokrywa się z wcześniejszymi przewidywaniami Colette Kress, dyrektor finansowej spółki, która twierdziła, że przychody z CMP „spadną z kwartału na kwartał do bardzo znikomego poziomu w czwartym kwartale”. 

Co więcej sprzedaż CMP przebiegała poniżej oczekiwań przez cały rok. I to pomimo mocnego początku roku, kiedy Nvidia podniosła swoje szacunki przychodów w I kwartale do 150 milionów dolarów. Przychody ze sprzedaży w II kwartale nie osiągnęły początkowo zakładanych 400 milionów dolarów. Firma zarobiła w tym okresie zaledwie 266 milionów dolarów, a w trzecim kwartale przychody spadły jeszcze bardziej, do 105 milionów dolarów. Jednak nie powinno to zbytnio niepokoić firmy, ponieważ jej całkowite zyski w roku fiskalnym 2021 wzrosły o 61%. 

Nvidia i kryptowaluty 

Przypominamy, że Nvidia opracowała CMP, by zmniejszyć popyt na swoje procesory graficzne (GPU) ze strony górników kryptowalut. Mimo tego, że górnicy bitcoina odeszli od procesorów graficznych na rzecz dedykowanych górników ASIC, wciąż opłacalne jest wydobywanie za ich pomocą innych kryptowalut, np. Ethereum

Sprzeciw głównej bazy konsumentów firmy, czyli graczy spowodował, że Nvidia początkowo próbowała ograniczyć swoje procesory graficzne, tak by uczynić je „mniej pożądanymi” przez górników. W kolejnym kroku w 2021 roku wprowadziła na rynek dedykowane CMP. 

W swoim zgłoszeniu Nvidia stwierdziła, że choć jej karty graficzne są zdolne do wydobywania kryptowalut, ma ona „ograniczony wgląd w to, jak bardzo wpływa to na ogólny popyt”. Spółka powołała się przy tym na zmienną naturę rynku kryptowalut i zmiany w metodach weryfikacji transakcji. Dokładnie chodziło o zbliżające się przejście Ethereum z metody konsensusu proof of work na proof of stake. 

Ograniczenia dla wydobycia kryptowalut 

Producent układów scalonych podtrzymał też swoje wcześniejsze zobowiązania nawiązujące do ograniczenia wydobycia kryptowalut na swoich procesorach graficznych. 

Firma powiedziała: 

Prawie wszystkie procesory graficzne GeForce z architekturą Ampere firmy NVIDIA przeznaczone dla komputerów stacjonarnych to układy Lite Hash Rate. Mają one pomóc w skierowaniu procesorów graficznych GeForce do graczy. 

Inni producenci procesorów graficznych zapowiedzieli, że nie pójdą w ślady Nvidia. Spadające przychody firmy nie zniechęciły ich też do rozpoczęcia działalności w branży sprzętu do wydobywania kryptowalut. Co ciekawe, jakiś czas temu Intel ogłosił, że opracowuje nowy, „energooszczędny” układ do wydobywania Bitcoina. Zgodnie z założeniami ma on być 1000x bardziej wydajny niż konkurencyjne produkty. 

Źródło: Bitcoin.pl 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.