Największy i najszybszy krach rynkowy w tym roku 

2022-11-09 / Tagi:

Największy i najszybszy krach rynkowy w tym roku 

Rynki kryptowalut przeżywają obecnie jeden z największych dziennych spadków w tym roku. Ruch ten został zapoczątkowany przez kłopoty finansowe giełdy FTX i jej konflikt z Binance – miało to miejsce zaledwie kilka dni temu. 

Krach na rynku kryptowalut 

W jednym z największych i najszybszych krachów rynkowych w tym roku z aktywów kryptograficznych zniknęło 132 miliardy dolarów. Co bardziej niezwykłe, stało się to w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Według CoinGecko całkowita kapitalizacja rynkowa spadła z 1,07 biliona dolarów do 938 miliardów dolarów (w momencie pisania tego tekstu). 

W chwili obecnej większość głównych aktywów kryptograficznych ponosi dwucyfrowe straty, a na ich czele stoi natywny token FTX. W ciągu ostatnich kilku godzin FTT zrzucił aż 75%, ponieważ rosną obawy o płynność i niewypłacalność giełdy. Z pewnością ruch został przyspieszony przez ogłoszenie, że platformę przejmie rywal, jednak z największych giełd kryptowalut Binance. 

Nowy dołek w cyklu bessy 

Rynki kryptowalut znajdują się teraz na najniższych poziomach od połowy września, balansując w strefie długoterminowego wsparcia. Przebicie poniżej obecnych poziomów spowoduje, że aktywa kryptograficzne znajdą się na nowym dołku w tym cyklu bessy. Według danych Tradingview, po przekroczeniu tego poziomu 25 października, rynki spadły z powrotem poniżej 50-dniowej średniej kroczącej. 

Warto dodać, że Bitcoin zrzucił 10% w ciągu dnia, spadając do 18 200 USD (w momencie pisania tego tekstu). Jak widać, BTC stracił aż 15% od swojego weekendowego maksimum, które wynosiło 21 500 USD. Na jeszcze gorszej pozycji znajduje się Ethereum – aktywo straciło 14% w ciągu dnia, spadając do około 1300 USD. A od czasu swojego weekendowego maksimum, ETH zrzucił bolesne 21% i to w mniej niż 4 dni. 

Altcoiny w tej chwili się wykrwawiają, a największe dwucyfrowe straty możemy zaobserwować w przypadku Ripple (XRP), Dogecoin, Polygon, Solana i Chainlink, które spadają o ponad 12%. 

Problemy w branży krypto 

Jakby ponura globalna sytuacja makroekonomiczna nie była wystarczająco zła dla branży kryptograficznej, teraz mamy jeszcze dodatkowo do czynienia z kolejnym problemem. A konflikt dwóch największych miliarderów na rynku niestety przekłada się na to, że ostatecznie cierpi inwestor detaliczny. 

Bloomberg poinformował, że fortuna Sama Bankmana-Frieda (SBF) została zdziesiątkowana, ale jest mało prawdopodobne, że spędza mu to sen z powiek, biorąc pod uwagę, ile nadal jest wart. 

Komentator branżowy Colin Wu powiedział , że szybka decyzja SBF o sprzedaży FTX była spowodowana tym, że „nie chce być jak Su Zhu ani Do Kwon”. 

Tymczasem monopol Binance rośnie. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.