Na rynku kryptowalut ponownie zagościł strach 

2023-06-07 / Tagi:

Na rynku kryptowalut ponownie zagościł strach 

Indeks Crypto Fear and Greed ponownie spadł do poziomu „strachu”. Dane pokazują, że 5 czerwca łączne likwidacje przekroczyły 280 milionów dolarów. Załamanie nastrojów rynkowych ma związek ze złożeniem pozwu przeciwko giełdzie kryptowalut Binance. 

Załamanie rynkowych nastrojów 

Indeks Crypto Fear and Greed – narzędzie, które mierzy szersze nastroje rynkowe w stosunku do Bitcoina i rynku kryptowalut – spadł do poziomu „strachu”, którego nie obserwowano od marca tego roku. Przypominamy, że wówczas USD Coin firmy Circle na krótko stracił swój kurs dolara. 

Indeks działa poprzez agregację różnych wskaźników w celu oceny nastrojów rynkowych. Łączy wskaźniki, w tym zmienność cen, impet, wolumen obrotu, z danymi z mediów społecznościowych i trendami Google, aby stworzyć ogólny obraz emocji inwestorów wobec Bitcoina i szerszego rynku kryptowalut. 

Zarzuty przeciwko Binance 

Czerwcowe załamanie nastrojów rynkowych nastąpiło po złożeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwu przeciwko giełdzie kryptowalut Binance – jej amerykańskiemu oddziałowi operacyjnemu i dyrektorowi generalnemu, Changpeng Zhao. Z opublikowanych informacji wynika, że SEC wniosła łącznie 13 zarzutów przeciwko platformie Binance i jej podmiotom stowarzyszonym. Dotyczą one między innymi braku rejestracji, jako giełda papierów wartościowych i wskazują na nielegalną działalność firmy w Stanach Zjednoczonych. 

Wiele przemawia właśnie za tym, że negatywne nastroje na rynku wynikają z natychmiastowego spadku wartości kryptowalut po wspomnianym wyżej ruchu SEC. Jak wynika z danych Cointelegraph Price Index aktywa typu blue-chip, takie jak Bitcoin i Ether https://cointelegraph.com/ethereum-pricespadły odpowiednio o 4,1% i 3,1% w ciągu ostatnich 24 godzin. Także i altcoiny zanotowały straty. W momencie przygotowywania tego tekstu token Cardano spadł o 6,4% (w ciągu ostatnich 24 godzin) a Solana zanotowała spadek o 7,4%. 

Likwidacje na rynku kryptowalut 

Niestety konsekwencje ostatnich wydarzeń wpłynęły również na handlowców z otwartymi pozycjami na rynkach instrumentów pochodnych. Od ogłoszenia pozwu przeciwko Binance doszło do likwidacji o wartości ponad 280 milionów dolarów. 

Nic dziwnego, że najbardziej ucierpieli inwestorzy z otwartymi „długimi” pozycjami – lewarowanym zakładem na wzrost ceny aktywów – odpowiadając za 261,75 mln USD (92%) z całkowitych likwidacji. Tymczasem inwestorzy krótkoterminowi doświadczyli likwidacji o wartości 20,7 mln USD. Dane wskazują, że dwa największe aktywa cyfrowe były odpowiedzialne za około 43% tych strat. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.