2023-06-07 / Tagi:
Indeks Crypto Fear and Greed ponownie spadł do poziomu „strachu”. Dane pokazują, że 5 czerwca łączne likwidacje przekroczyły 280 milionów dolarów. Załamanie nastrojów rynkowych ma związek ze złożeniem pozwu przeciwko giełdzie kryptowalut Binance.
Indeks Crypto Fear and Greed – narzędzie, które mierzy szersze nastroje rynkowe w stosunku do Bitcoina i rynku kryptowalut – spadł do poziomu „strachu”, którego nie obserwowano od marca tego roku. Przypominamy, że wówczas USD Coin firmy Circle na krótko stracił swój kurs dolara.
Indeks działa poprzez agregację różnych wskaźników w celu oceny nastrojów rynkowych. Łączy wskaźniki, w tym zmienność cen, impet, wolumen obrotu, z danymi z mediów społecznościowych i trendami Google, aby stworzyć ogólny obraz emocji inwestorów wobec Bitcoina i szerszego rynku kryptowalut.
Czerwcowe załamanie nastrojów rynkowych nastąpiło po złożeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwu przeciwko giełdzie kryptowalut Binance – jej amerykańskiemu oddziałowi operacyjnemu i dyrektorowi generalnemu, Changpeng Zhao. Z opublikowanych informacji wynika, że SEC wniosła łącznie 13 zarzutów przeciwko platformie Binance i jej podmiotom stowarzyszonym. Dotyczą one między innymi braku rejestracji, jako giełda papierów wartościowych i wskazują na nielegalną działalność firmy w Stanach Zjednoczonych.
Wiele przemawia właśnie za tym, że negatywne nastroje na rynku wynikają z natychmiastowego spadku wartości kryptowalut po wspomnianym wyżej ruchu SEC. Jak wynika z danych Cointelegraph Price Index aktywa typu blue-chip, takie jak Bitcoin i Ether https://cointelegraph.com/ethereum-pricespadły odpowiednio o 4,1% i 3,1% w ciągu ostatnich 24 godzin. Także i altcoiny zanotowały straty. W momencie przygotowywania tego tekstu token Cardano spadł o 6,4% (w ciągu ostatnich 24 godzin) a Solana zanotowała spadek o 7,4%.
Niestety konsekwencje ostatnich wydarzeń wpłynęły również na handlowców z otwartymi pozycjami na rynkach instrumentów pochodnych. Od ogłoszenia pozwu przeciwko Binance doszło do likwidacji o wartości ponad 280 milionów dolarów.
Nic dziwnego, że najbardziej ucierpieli inwestorzy z otwartymi „długimi” pozycjami – lewarowanym zakładem na wzrost ceny aktywów – odpowiadając za 261,75 mln USD (92%) z całkowitych likwidacji. Tymczasem inwestorzy krótkoterminowi doświadczyli likwidacji o wartości 20,7 mln USD. Dane wskazują, że dwa największe aktywa cyfrowe były odpowiedzialne za około 43% tych strat.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.