MultiversX wprowadza standard uwierzytelniania dwuskładnikowego 

2023-08-04 / Tagi:

MultiversX wprowadza standard uwierzytelniania dwuskładnikowego 

Protokół blockchain MultiversX wdrożył nowatorski mechanizm uwierzytelniania dwuskładnikowego. Rozwiązanie ma stanowić dodatkowe zabezpieczenia sieci. Nowa funkcja wykorzystuje między innymi Google Authenticator i Microsoft Authenticator. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w protokole MultiversX 

Dyrektor generalny MultiversX Beniamin Mincu poinformował, że wdrożono nową usługę do blockchainu. Nowa funkcja wykorzystuje Google Authenticator, Authy, Duo, Microsoft Authenticator lub dane biometryczne w celu zapewnienia drugiego podpisu dla transakcji jeszcze zanim zostaną one przetworzone w łańcuchu. 

Nowatorskie rozwiązanie pozwala użytkownikom na wykorzystywanie strzeżonych transakcji i kont jako dodatkowego mechanizmu bezpieczeństwa: 

– To, co widzi łańcuch, to konto strzeżone, jeśli ma aktywowaną funkcję, i dla tego konta wymaga, aby każda transakcja wychodząca zawierała dwa podpisy, jeden od właściciela konta, a drugi od opiekuna, poprzez strzeżoną transakcję – powiedział Beniamin Mincu. 

Bezpieczeństwo transakcji blockchain 

Usługa opiekuna wymaga od użytkowników utworzenia adresu opiekuna w celu dostarczania podpisów kontrolowanych przez 2FA. Część procesu rejestracji polega na tym, że portfel prosi użytkownika o sfinalizowanie rejestracji poprzez dokonanie transakcji w sieci MultiversX a ta ustawi wygenerowany przez usługę adres jako opiekuna konta. 

Gdy konto staje się strzeżone w łańcuchu, transakcje przeprowadzane przez użytkownika wymagają podpisu zarówno użytkownika, jak i opiekuna. Ważny podpis opiekuna dla transakcji użytkownika zostanie dostarczony przez usługę opiekuna za każdym razem, gdy użytkownik, który ma strzeżone konto, wyśle transakcję ze swojego portfela i poda ważny kod 2FA. 

Podczas gdy 2FA nie odbywa się ściśle w łańcuchu, transakcje wymagają wykonania kodów uwierzytelniających. Co ciekawe, podejście do ochrony 2FA osadzone w protokole nie zostało jeszcze przeprowadzone przez inne blockchainy. 

– W przeciwieństwie do istniejących rozwiązań, które zapewniają dodatkową ochronę kont portfeli, Guardians nie wymagają przechowywania większej liczby kluczy prywatnych i nie zwiększają kruchości schematu tworzenia kopii zapasowych, co stanowi ważne kompromisy i bariery dla użytkowników – dodał Mincu. 

Zmiany w branży krypto 

Wiele portfeli kryptowalut i usług wymiany wykorzystuje 2FA jako dodatkowy środek do potwierdzania logowania i transakcji użytkownika na poziomie aplikacji. Mincu uważa jednak, że podstawowe zasady stojące za podejściem strażnika MultiversX są możliwe w przypadku innych protokołów blockchain: 

– Koncepcja wykorzystania uwierzytelniacza opartego na urządzeniu w celu włączenia ochrony 2FA mogłaby z pewnością spowodować zmianę paradygmatu w naszej branży – wyjaśnił Beniamin Mincu. 

Przedstawiciel firmy dodał, że dodatkowe zabezpieczenia nie powinny kosztować użytkownika i powinny mieć na celu dodanie jak najmniejszego tarcia podczas podpisywania transakcji. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest nieodłączną częścią przestrzeni kryptowalut od lat, a giełdy kryptowalut takie jak Kraken wprowadziły obowiązkowy dodatkowy środek bezpieczeństwa dla swoich użytkowników w 2019 r. w celu zabezpieczenia logowania. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.