Kapitalizacja rynkowa największych stablecoinów wzrasta 

2023-09-08 / Tagi:

Kapitalizacja rynkowa największych stablecoinów wzrasta 

W ciągu ostatnich 2 tygodni sześć największych stablecoinów – USDT, USDC, BUSD, DAI, TUSD i USDP wykazało oznaki ożywienia. Dane pokazują, że ich łączna kapitalizacja rynkowa wzrosła o 660 mln dolarów. Co istotne, ma to miejsce po raz pierwszy od upadku giełdy kryptowalut FTX. 

Ożywienie największych stablecoinów 

Platforma analityczna kryptowalut Santiment oszacowała, że w ciągu ostatnich kilku dni łączna kapitalizacja rynkowa sześciu największych stablecoinów, takich jak Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), Dai (DAI), TrueUSD (TUSD) i Pax Dollar (USDP) wykazała oznaki ożywienia. Jednak liczba ta jest znacznie niższa od tej, jaką mogliśmy obserwować od pierwszego kwartału ubiegłego roku, kiedy to przedłużająca się krypto zima zaczęła się nasilać. 

Wzrost kapitalizacji rynkowej stablecoinów 

Według platformy Santiment łączna kapitalizacja rynkowa wspomnianych wyżej aktywów przekroczyła niedawno 121 miliardów dolarów. Oznacza to wzrost o ponad 660 milionów dolarów w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Pomimo tych wyników jest to niewielka poprawa w porównaniu do ogólnego spadku odnotowanego w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Na przykład łączny limit największych monet typu stablecoin wyniósł około 165 miliardów dolarów w maju 2022 r. (przed upadkiem Terra ). Warto przypomnieć, że na dodatkowy spadek kapitalizacji rynkowej stablecoinów wpłynęły także takie zdarzenia, jak upadek giełdy kryptowalut FTX (w listopadzie ubiegłego roku) i kryzys bankowy w USA, który miał miejsce wiosną tego roku. 

Tether zwiększa dominację nad rywalami 

Warto zauważyć, że zawirowania w sektorze bankowym, a dokładniej wielomiliardowa ekspozycja Circle na Silicon Valley Bank (SVB), poważnie wpłynęły na wyniki USD Coin (USDC). Kapitalizacja rynkowa tego stablecoina przed tym katastrofalnym dla rynku wydarzeniem wynosiła ponad 44 miliardy dolarów (według danych platformy CoinGecko). Tymczasem obecnie wynosi ona około 26 miliardów dolarów. 

I o ile kapitalizacja większości wspomnianych na początku aktywów w ostatnich miesiącach stopniowo malała, to o tyle w przypadku USDT nie jest to takie oczywiste. Ten wiodący stablecoin, wyemitowany przez Tether, znacznie zwiększył swoją dominację nad rywalami. Ponadto, dane platformy CoinGecko pokazują, że na początku sierpnia kapitalizacja rynkowa spółki osiągnęła najwyższy w historii poziom, który wynosi ponad 84,1 miliarda dolarów. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.