Globalny wolumen obrotu kryptowalutami przekroczy w tym roku 108 bilionów dolarów 

2024-07-16 / Tagi:

Globalny wolumen obrotu kryptowalutami przekroczy w tym roku 108 bilionów dolarów 

Jak podaje portal CoinWire, szacuje się, że w 2024 roku globalny wolumen obrotu kryptowalutami przekroczy 108 bilionów dolarów. Oznacza to wzrost o prawie 90% w porównaniu z rokiem 2022. Co ciekawe, to Europa zajęła pozycję lidera, odpowiadając za 37,32% globalnych transakcji. 

Europa liderem rynku kryptowalut 

Z analiz portalu CoinWire wynika, że w tym roku globalny wolumen obrotu kryptowalutami przekroczy w 108 bilionów dolarów. Zauważono, że na tym rozwijającym się rynku pozycję lidera objęła Europa, która odpowiada za 37,32% całkowitej wartości transakcji. 

Według raportu, to zaawansowane europejskie ramy regulacyjne oraz zorientowana na technologię społeczność sprzyjają temu innowacyjnemu środowisku jakim są inwestycje w kryptowaluty. Takie warunki mogą spowodować, że wolumen obrotu kryptowalutami w Europie osiągnie 40,5 bln dolarów w 2024 r. – stanowi to szacowany 2,7-krotny wzrost w porównaniu z 15 bln dolarów w 2022 r. Powyższe dane podkreślają rosnące znaczenie Europy na światowym rynku kryptowalut. Jest ono napędzane nie tylko silną infrastrukturą finansową czy postępowymi regulacjami, ale także rosnącą adopcją aktywów cyfrowych. 

Dominacja Rosji w handlu kryptowalutami 

Raport CoinWire wskazał ponadto, że Rosja jest liderem Europy w handlu kryptowalutami, plasując się w pierwszej piątce na świecie (z wolumenem obrotu przekraczającym 633 miliardy dolarów). Tuż za nią znajduje się Wielka Brytania z wolumenem przekraczającym 624 miliardy dolarów, co czyni ją drugim co do wielkości rynkiem w Europie i szóstym na świecie. Londyn jest uznawany za miasto gotowe na kryptowaluty ze względu na zaawansowane usługi finansowe i korzystną politykę rządu. 

Co ciekawe, to Słowenia ma najwyższe miesięczne wydatki na kryptowaluty na mieszkańca, wynoszące średnio 2609 USD. Stanowi to kwotę ponad 3,46-krotności miesięcznego czynszu, co wskazuje na duże zaufanie do aktywów cyfrowych. Z kolei na Ukrainie kryptowaluty stanowią istotną alternatywę dla pieniędzy fiducjarnych. Obywatele wydają na cyfrowe aktywa kwotę niemal trzykrotnie przekraczającą ich miesięczny czynsz, czyli około 2,58-krotność ich miesięcznego wynagrodzenia, co dowodzi ich praktycznej przydatności w zachowaniu wartości. 

Ameryka Północna ze spadkiem 

Tuż za Europą plasuje się Azja. Platforma CoinWire sugeruje, że wolumen obrotu kryptowalutami na tym kontynencie ma osiągnąć 39,3 biliona dolarów w 2024 r. – w porównaniu z 27,1 biliona dolarów w 2022 r. Jest to spowodowane rosnącą adopcją i korzystnymi warunkami rynkowymi. 

Prognozuje się także, że wolumen handlu afrykańskiego wzrośnie do 10,8 bln dolarów w 2024 r. – w porównaniu z 2 bln dolarów w 2022 r. i 2,7 bln dolarów w 2023 r. Przy czym liderami wzrostu będą Nigeria i Republika Południowej Afryki. 

Szacunki pokazują również, że wolumen obrotu kryptowalutami w Ameryce Południowej osiągnie 7,82 biliona dolarów w 2024 r., co będzie oznaczało znaczny wzrost w porównaniu z 2,29 biliona dolarów w 2022 r. i 3,03 biliona dolarów w 2023 r.. Jest to 3,42-krotny wzrost w ciągu trzech lat. 

Nieco zaskakiwać może fakt, że Ameryka Północna doświadcza spadku wolumenu obrotu kryptowalutami. Po osiągnięciu szczytu na poziomie 13,6 bln USD w 2023 r. oczekuje się, że wolumen spadnie do 7,7 bln USD w 2024 r. (w porównaniu z 10,3 bln USD w 2022 r.). Spadek ten sugeruje zmianę dynamiki rynku, potencjalnie z powodu surowszych przepisów lub dojrzałości rynku. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.