Giełda FTX odzyskała ponad 5 miliardów dolarów

2023-01-12 / Tagi:

Giełda FTX odzyskała ponad 5 miliardów dolarów

Giełda FTX odzyskała ponad 5 miliardów dolarów w gotówce i płynnych kryptowalutach. Przypominamy, że poprzednie raporty sugerowały, że platforma odnotowała straty sięgające prawie 9 miliardów dolarów. Czy to optymistyczne prognozy dla dawnych klientów giełdy? 

FTX odzyskuje aktywa 

Według prawnika FTX Andy’ego Dietdericha, giełda kryptowalut „odzyskała 5 miliardów dolarów w gotówce i płynnych kryptowalutach”. Jednak giełda nadal „pracuje nad odbudową historii transakcji”, a całkowita kwota niedoboru klientów jest „nadal niejasna”. Co istotne, odzyskane aktywa nie obejmują środków przejętych przez Komisję Papierów Wartościowych Bahamów, które w dużej mierze składają się z rodzimego tokena giełdy FTT. W momencie pisania tego tekstu tokeny te mają łączną kapitalizację rynkową w wysokości 444,7 mln USD.

Próba sprzedaży inwestycji

Rozmawiając w środę z amerykańskim sędzią upadłościowym w Delaware, Andy Dietderich stwierdził również, że firma planuje sprzedać niestrategiczne inwestycje o wartości 4,6 miliarda dolarów. Należą do nich spółki, takie jak LedgerX, Embed, FTX Japan i FTX Europe. Firmy te są niezależne od FTX i posiadają oddzielne konta. Warto dodać, że firma FTX Japan opracowała już plany dotyczące zwrotu pieniędzy klientom. Ponadto FTX ma zakończyć swoją umowę sponsorską z popularną grą online League of Legends, która była zawarta na lata 2021-2028.

Portal Cointelegraph już wcześniej informował, że łączne zobowiązania giełdy FTX wynoszą 8,8 miliarda dolarów. W tamtym czasie inne źródła podawały, że giełda posiadała bardzo mało gotówki i płynnych aktywów cyfrowych. Stanowiło to dziurę w bilansie spółki szacowaną na 8 miliardów dolarów. Podczas środowej rozprawy firma FTX otrzymała zgodę sądu na utrzymywanie nazwisk klientów w tajemnicy przez trzy miesiące po tym, jak zgłosili oni potencjalne obawy związane z kradzieżą tożsamości.

Odzyskiwanie zaginionych funduszy klientów

Sam Bankman-Fried, skompromitowany założyciel FTX, nie przyznał się do wszystkich zarzutów karnych związanych z upadkiem giełdy. Biuro prokuratora Stanów Zjednoczonych dla południowego dystryktu Nowego Jorku utworzyło grupę zadaniową FTX, która ma za zadanie „śledzić i odzyskiwać” zaginione fundusze klientów oraz prowadzić dochodzenia i postępowania sądowe związane z upadkiem giełdy. Amerykańscy ustawodawcy wcześniej wzywali sąd do zatwierdzenia „niezależnego eksperta” w sprawie upadłościowej FTX stwierdzając konflikt interesów. Jednak wniosek ten został oddalony przez przewodniczącego składu sędziowskiego.

Źródło: cointelegraph.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.