Europejski Bank Centralny wybrał pięć firm do przetestowania cyfrowego Euro 

2022-09-19 / Tagi:

Europejski Bank Centralny wybrał pięć firm do przetestowania cyfrowego Euro 

W piątek Europejski Bank Centralny (EBC) poinformował, że wytypował pięć firm do pomocy w opracowaniu prototypu cyfrowego Euro. Spośród 54 kandydatów wybrano takie korporacje jak Amazon, włoski bank Nexi czy hiszpański bank CaixaBank. 

Pomoc w opracowaniu prototypu CBDC 

16 września Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił, że wybrał pięć firm do pomocy w rozwoju interfejsów użytkownika dla cyfrowego Euro. Według EBC korporacje te będą pracowały w odrębnych obszarach projektu rozwojowego CBDC, testując integrację cyfrowego Euro w różnych przypadkach użycia. 

Zgodnie z zapowiedziami Amazon ma być odpowiedzialny za testowanie systemów płatności e-commerce, CaixaBank i Worldline mają odpowiadać za prototypowanie płatności P2P, natomiast EPI i Nexi mają pracować nad płatnościami detalicznymi w punktach sprzedaży. 

Co ważne, mimo tego, że te prywatne firmy zajmują się różnymi integracjami cyfrowego Euro, Europejski Bank Centralny jako jedyny będzie odpowiedzialny za rozwój kodu i infrastruktury CBDC. 

Testowanie funkcjonalności cyfrowego Euro 

Z opublikowanych informacji wynika, że pomimo to, że stworzone przez firmy prototypy posłużą jedynie do testowania funkcjonalności cyfrowego Euro, będą one wykorzystywane w późniejszych fazach projektu. Co ciekawe, EBC poinformował, że projekt CBDC jest w końcowej fazie i będzie gotowy do pierwszego kwartału 2023 roku. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami banku. 

Roberto Catanzaro, dyrektor ds. strategii i transformacji Nexi Group i członek Digital Euro Market Advisory Group, powiedział w oświadczeniu, że firma Nexi Group jest dumna z tego, że jej platforma płatnicza przyczynia się do rozwoju cyfrowego Euro. 

Ryzyko związane z wprowadzeniem cyfrowego Euro 

Według hiszpańskiego serwisu informacyjnego „El Economista”, EBC obawia się, że wprowadzenie cyfrowego Euro może spowodować „wyciek depozytów w bankach komercyjnych”. Z tego powodu bank nawiązał współpracę z kilkoma wiodącymi dostawcami usług płatniczych – jej celem jest analiza ryzyka i możliwości związanych z uruchomieniem CBDC. 

Warto wspomnieć, że obawy EBC idą w parze z głębokim krachem gospodarczym, jakiego doświadczył hiszpański Banco Popular w 2017 roku. Podczas tego wydarzenia kilka firm i podmiotów publicznych wycofało swoje środki w czasie krótszym niż dwa miesiące, co spowodowało poważne straty. 

Ponadto urzędnicy EBC podczas niedawnego wydarzenia organizowanego przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny powiedzieli, że cyfrowe Euro będzie skierowane do handlu detalicznego, więc jego użycie będzie ograniczone do określonych typów osób. Uniemożliwi to firmom korzystanie z niego do rozliczania faktur lub do przeprowadzania transakcji na platformach zdecentralizowanych. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.