Depozyty stakingowe Ethereum spadają 

2023-04-11 / Tagi:

Depozyty stakingowe Ethereum spadają 

Zgodnie z danymi platformy analitycznej Glassnode, w ostatnich tygodniach ilość obstawianych ETH spadła. Jest to powiązane ze zwiększoną presją regulacyjną i zbliżającą się aktualizacją Shapella, którą zaplanowano na 12 kwietnia. 

Staking Ethereum 

Dostawca analiz on-chain, platforma Glassnode, 9 kwietnia opublikowała dane o aktualnym stanie ekosystemu stakingu Ethereum. Analizy te ujawniły, że działalność depozytowa jest obecnie niska, „ze względu na presję regulacyjną i  zbliżającą się modernizację Shanghai (Shapella)”. 

W tym roku organy nadzoru finansowego w Stanach Zjednoczonych ostro podchodzą do kryptowalut. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest nieugięta odnośnie swojego poglądu mówiącego o tym, że Ether jest zabezpieczeniem. Instytucja ta rozprawiła się z obstawianiem – i to mimo tego, że nie ma oficjalnego ustawodawstwa Kongresu klasyfikującego ETH jako papier wartościowy. Co więcej, sieć Ethereum już wkrótce zostanie poddana długo oczekiwanej aktualizacji. Hard fork Shapella, znany również jako aktualizacja Shanghai, umożliwi stopniowe uwalnianie ETH postawionego w Beacon Chain. Według platformy Glassnode właśnie te dwa czynniki spowodowały spadek depozytów stakingowych Ethereum. 

Lido dominuje w napływie depozytów 

Firma analityczna zauważyła również, że główne scentralizowane giełdy, takie jak Coinbase, Binance i Kraken, straciły wiele udziałów w rynku na rzecz platformy Lido.

– Gdy kurz opadł między trzema gigantami, to Lido zwyciężyło, nadal dominując w napływie depozytów – możemy przeczytać w komunikacie Glassnode. 

Lido stanowi obecnie prawie jedną trzecią całkowitej kwoty postawionych ETH. Odpowiada to około 11 miliardom dolarów z 5,9 miliona ETH na platformie. 

Scentralizowane giełdy pobierają ogromną 25% prowizję od nagród za obstawianie, a prowizje Coinbase są jeszcze wyższe w przypadku innych aktywów, takich jak Cardano czy Solana. Natomiast Lido pobiera 10% prowizji i oferuje możliwość zarobienia dodatkowych zysków na platformach DeFi poprzez swój token stakingowy Lido Staked ETH (stETH). Wiele wskazuje, zatem, że doświadczeni gracze przestawili się na bardziej dochodowe platformy. 

Popularność platform do płynnego stakingu 

Analitycy przewidują również, że platformy do płynnego stakingu, takie jak Lido, zyskają na popularności. Stanie się to po tym, jak aktualizacja Shapella uwolni ETH z Beacon Chain. 

Według platformy śledzenia metryk Ethereum, Ultrasound.Money, obecnie postawionych jest łącznie 18,1 miliona ETH o łącznej wartości około 33,7 miliarda dolarów. Stanowi to 15% całej podaży. Po aktualizacji Shapella będzie ona powoli udostępniana do wycofania. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.