2023-03-08 / Tagi:
Wschodząca na rynek NFT platforma handlowa Blur zdołała przejąć ogromną część udziału w rynku dotychczasowego monopolisty OpenSea. Jednak wiele przemawia za tym, że ta ostatnia platforma zaczęła w ostatnim czasie notować wzrosty.
Platforma do handlu NFT Blur mogła stoczyć otwartą bitwę z niegdysiejszym liderem rynku platformą OpenSea, przejmując ogromną część udziału w rynku. Wydaje się jednak, że ta ostatnia platforma, chociaż powoli, wraca do gry. Według danych Dune Analytics, od czasu gwałtownego spadku w połowie lutego odsetek unikalnych użytkowników OpenSea odnotował wzrost.
Jednocześnie stwierdzono, że po zrzucie nastąpił znaczny spadek średniej wielkości sprzedaży na użytkownika na platformie Blur. Od czasu tego wydarzenia wolumen obrotu głównymi kolekcjami, takimi jak CryptoPunks, BAYC, Otherdeed, MAYC, Meebits, Moonbirds, CloneX i Doodles spadł na Blur, a wzrósł na OpenSea.
Warto przypomnieć, że BLUR – token zarządzania, został przekazany użytkownikom w zeszłym tygodniu. Tokeny te zgromadziły nawet ponad 1 miliard dolarów wolumenu obrotu.
W ramach strategii firma Blur zaktualizowała swoją politykę licencyjną, zgodnie z którą twórcy NFT nie mogą jednocześnie zarabiać na tantiemach na Blur i OpenSea. Podczas swojej listopadowej premiery platforma Blur powstrzymała się od narzucania pełnych tantiem. To do kupujących należał wybór, czy honorować politykę licencyjną artysty. Jednak później zostało to rozszerzone na tantiemy z minimalną opłatą w wysokości 0,5%.
Z opublikowanych informacji wynika, że platforma OpenSea najprawdopodobniej potrzebowała nowych kolekcji NFT, aby uniemożliwić Blur otrzymywanie egzekwowanych tantiem. Ta ostatnia w konsekwencji próbowała ominąć listę blokad, opracowując nowy rynek na protokole OpenSea Seaport. Celem było umożliwienie twórcom otrzymywania pełnych tantiem na obu platformach.
Co ważne, w listopadzie ubiegłego roku OpenSea zaprezentowała kolekcje wymagające tantiem, które muszą blokować rynki, które nie honorują ich w pełni.
W lutym wolumen obrotu Blur wystrzelił powyżej 1 miliarda dolarów. Co istotne, najprawdopodobniej został on wygenerowany przez niewielką liczbę wielorybów obracających NFT tam i z powrotem. Robiono to, by gromadzić tokeny BLUR za pośrednictwem programu motywacyjnego firmy. Od tego czasu liczby te spadły.
Cryptoslam, wiodąca platforma do śledzenia sprzedaży NFT poinformowała, że ze swoich danych usunie transakcje Blur o wartości 577 milionów dolarów, powołując się na „manipulację na rynku”. Ponadto ujawniono, że od 14 lutego 80,5% wolumenu sprzedaży Blur to Wash Trading. W tym samym okresie tylko 2,6% wolumenu sprzedaży OpenSea stanowiło sztuczne zawyżenie obrotów.
Należy podkreślić, że w lutym tego roku wielkość sprzedaży NFT gwałtownie wzrosła, osiągając poziom nienotowany od czasu implozji Terry.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.