Cristiano Ronaldo pozwany za promowanie Binance 

2023-11-30 / Tagi: prawo

Cristiano Ronaldo pozwany za promowanie Binance 

Gwiazda piłki nożnej Cristiano Ronaldo został oskarżony pozwem zbiorowym o wartości 1 miliarda dolarów za promowanie największej na świecie giełdy kryptowalut – Binance. Powodowie twierdzą, że użytkownicy zwabieni NTF Ronaldo używali platformy także do inwestowania w niezarejestrowane papiery wartościowe. 

Cristiano Ronaldo pozwany za promowanie Binance 

Z opublikowanych informacji wynika, że Cristiano Ronaldo został pozwany pozwem zbiorowym o wartości 1 miliarda dolarów. Zgodnie z dokumentem złożonym w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Wydziału Południowego Okręgu Florydy w Miami, powodowie oskarżają piłkarza o promowanie i udział w oferowaniu sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych we współpracy z giełdą kryptowalut Binance. 

Powodowie, Michael Sizemore, Mikey Vongdara i Gordon Lewis stwierdzili w pozwie, że użytkownicy zwabieni na Binance za pomocą NFT Ronaldo prawdopodobnie używali platformy także do innych działań, takich jak inwestowanie w niezarejestrowane papiery wartościowe – w tym Binance Coin (BNB) i programy dochodowe oferowane przez giełdę. 

Współpraca z giełdą kryptowalut Binance 

Ronaldo nawiązał wieloletnią współpracę z Binance w czerwcu 2022 r., aby wprowadzić Web3 i tokeny NFT dla swojej ogromnej rzeszy fanów. Od tego czasu duet wypuścił trzy kolekcje NFT, a w październiku zaprezentował najnowszą – The CR7 ForeverZone. 

Według powodów wpływowi piłkarze, tacy jak Ronaldo odegrali ogromną rolę w rozwoju Binance, promując papiery wartościowe w zamian za wielomilionowe wynagrodzenie. Dzięki tej współpracy giełda odnotowała wzrost wpływów. W pozwie zauważono, że sprzedaż NFT gwiazdy piłki nożnej zakończyła się sukcesem, a także zaowocowała 500% wzrostem wyszukiwań Binance. 

– Dowody pokazują obecnie, że oszustwo Binance mogło osiągnąć takie rozmiary jedynie dzięki oferowaniu i sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych, przy chętnej pomocy i wsparciu najbogatszych, wpływowych i uznanych organizacji oraz celebrytów na całym świecie – tak jak oskarżony Ronaldo – można przeczytać w pozwie. 

Problemy prawne Binance 

Ponadto Sizemore i jego współpowodowie przytoczyli niedawne sprawy sądowe wszczęte przez organy regulacyjne przeciwko Binance. Uzasadnili w ten sposób swoje twierdzenia, że giełda kryptowalut naruszyła amerykańskie przepisy handlowe, oferując niezarejestrowane papiery wartościowe. Wspomnieli marcowy pozew złożony przez Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi oraz czerwcową sprawę wniesioną przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W skardze wspomniano także o ostrzeżeniu SEC skierowanym do celebrytów, które dotyczyło konieczności ujawniania wysokości wynagrodzeń za promowanie inwestycji w papiery wartościowe, argumentując, że Ronaldo nie zastosował się do tych wskazówek. Powodowie domagają się odszkodowania, zadośćuczynienia i zwrotu przychodów, opłat prawnych i odszkodowań ustawowych. 

Pozew został złożony wkrótce po tym, jak Binance i jej założyciel, Changpeng Zhao w ramach ugody w wysokości 4,3 miliarda dolarów przyznali się do zarzutów o naruszenie prawa dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy wniesionych przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.