2022-09-06 / Tagi:
Bank Rosji rozważa możliwość legalizacji kryptowalut w celu ułatwienia płatności transgranicznych. Jak wskazuje jest to nieuniknione w obecnych warunkach geopolitycznych. Można założyć, że jest to spowodowane nałożeniem na agresora pakietów sankcji.
Odchodząc od swojego przedwojennego stanowiska w sprawie cyfrowych aktywów, Bank Rosji rozważa możliwość legalizacji kryptowalut w celu ułatwienia płatności transgranicznych. Jak podała lokalna agencja informacyjna TASS, bank centralny kraju i Ministerstwo Finansów zapowiedzieli zgodnie, że w obecnych warunkach geopolitycznych „nie da się obejść bez transgranicznych rozliczeń w kryptowalutach”.
Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew zapowiedział, że płatności kryptograficzne wkrótce zostaną zalegalizowane. Jak zasugerował umożliwienie tych usług będzie miało znaczenie dla użytkowników z Rosji, którzy na zagranicznych platformach otwierają portfele kryptowalut.
Urzędnik podkreślił potrzebę wprowadzenia krajowych usług kryptograficznych w Rosji, które będą nadzorowane przez sam bank centralny. Wynika to z tego, że musi on spełniać wymogi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i know-your-customer (KYC).
– Ponieważ infrastruktura, którą planujemy stworzyć jest zbyt sztywna do wykorzystania kryptowalut w rozliczeniach transgranicznych, co oczywiście musimy przede wszystkim jakoś zalegalizować. Z jednej strony daj ludziom możliwość robienia tego, z drugiej strony kontroluj to, aby nie było prania, płacenia za narkotyki i tak dalej – powiedział Aleksiej Moisejew.
Warto przypomnieć, że Rosja zawsze miała burzliwe relacje z branżą krypto. Prezydent Władimir Putin niedawno opracował nowe prawo, które miało na celu zakazanie korzystania z zasobów cyfrowych jako płatności za towary i usługi w kraju. Stało się to mimo tego, że kilku wyższych rangą urzędników wysyłało nieco inne sygnały dotyczące tej klasy aktywów.
Jednak pierwsza wicegubernator kraju, Ksenia Yudaeva, powiedziała, że bank centralny jest otwarty na dopuszczenie wykorzystania kryptowaluty do płatności międzynarodowych.
Wiele przemawia za tym, że powyższe zmiany są spowodowane obecną sytuacją geopolityczną, która została w atakiem Rosji na Ukrainę, a co za tym idzie nałożeniem na agresora pakietem sankcji. Ogólnie rzecz biorąc Bitcoin i inne kryptowaluty są szeroko stosowane po obu stronach.
Jak już wcześniej o tym pisaliśmy, Ukraina otrzymała znaczące wsparcie na całym świecie w postaci darowizn w postaci kryptowalut, które są wykorzystywane do zakupu niezbędnych środków bojowych.
Natomiast, w przypadku Rosji raporty wskazują, że kraj ten angażuje się ekonomicznie z innymi krajami, wykorzystując cyfrowe waluty i omijając międzynarodowe sankcje.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.