2022-06-13 / Tagi:
Platforma analityczna DappRadar opublikowała szczegółowy raport analizujący stan rynku kryptowalut. Wynika z niego, że upadek Terra nie zniszczył ogólnych ekosystemów DeFi. Wolumen transakcji NFT spadł jedynie o 6% w stosunku do kwietnia, a zainteresowanie grami blockchain utrzymało się na stabilnym poziomie.
Według raportu DappRadar, DeFi był najbardziej podbijanym sektorem w maju. Branża miała łącznie 117 milionów dolarów w Total Locked Value (TLV), było to 45% poniżej wartości osiągniętej do końca kwietnia. Spośród wszystkich protokołów DeFi, Tron był jedyną siecią, która odnotowała dodatnią wartość – wzrost o 47% w ujęciu miesięcznym. Natomiast wszystkie pozostałe główne projekty odnotowały spadki.
Pomimo historycznego upadku ekosystemu Terra, w raporcie stwierdzono, że sektor ten jest „daleki od śmierci”, ponieważ osiągnął 11% wzrost rok do roku pod względem TLV. Co więcej, dominująca zdecentralizowana giełda Uniswap przekroczyła w tym samym miesiącu granicę 1 biliona dolarów wolumenu transakcji.
Wolumen transakcji NFT spadł o 20% w ujęciu miesięcznym (mierząc w USD), ale liczba ta spadłaby do 6%, gdyby spojrzeć na natywne tokeny NFT. Co ciekawe, z raportu wynika, że rynek niedźwiedzia nie wstrząsnął zasadniczo przekonaniami ludzi do tego sektora.
Warto zauważyć, że Solana NFT wygenerowała 335 milionów dolarów na wszystkich rynkach – jest to 13% wzrost w porównaniu z kwietniem. Pomimo spadku cen floor projektów takich jak BAYC i MAYC, przestrzeń NFT nie straciła na dynamice, ponieważ nowe protokoły nadal przyciągają inwestorów.
Jeśli chodzi o rynki, dominacja OpenSea spadła wraz z rosnącą konkurencją ze strony Magic Eden z Solany, Atomic Hub firmy Wax i innych. Z kolei rynek Coinbase został uznany za “nieudany eksperyment”, ponieważ od 20 kwietnia wygenerował jedynie 2,5 mln dolarów wolumenu.
W raporcie zauważono ponadto, że pomimo niedawnego skurczenia się przestrzeni NFT, ten szybko rozwijający się sektor znajduje się w fazie konsolidacji, odkąd osiągnął szczyt w styczniu tego roku. Co więcej, jego udział w populacjach nie będących rdzennymi użytkownikami kryptowalut zmienił obecny rynek.
– Ekspozycja, jaką branża blockchain otrzymuje od NFT, stawia dzisiejszy rynek kryptowalutowy w zupełnie innej pozycji niż warunki obserwowane podczas kryptowalutowej zimy 2018 roku. W tamtych czasach poziom zaangażowania i entuzjazmu wokół branży był alarmująco niski. Podczas gdy media głównego nurtu wciąż postulują pęknięcie bańki NFT, warunki rynkowe przestrzeni NFT nie zgadzają się z tym – możemy przeczytać w publikacji.
W porównaniu z DeFi, a nawet NFT, gry blockchain ucierpiały najmniej, a liczba takich transakcji spadła tylko o 5% w porównaniu z kwietniem. W raporcie wskazano także inwestycje a16z w wysokości 4,5 miliarda dolarów, jako impuls dla Metaverse i powiązanych gier blockchain.
Dokument przypisał najnowszemu trendowi „move-to-earn” – wprowadzaniu elementu grywalizacji do aktywności fizycznej – rolę nowego bodźca, który przyciąga nowych graczy i podtrzymuje rozwój sektora.
Źródło: cryptopotato.com / fot. https://www.flickr.com/photos/91261194@N06/51012617170
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.