2022-05-13 / Tagi:
Walidatorzy Terra podjęli decyzję o wstrzymaniu działania blockchaina z powodu spadającej ceny rynkowej tokena LUNA. Zespół twierdzi, że przy tak niskich kosztach grupa wielorybów mogłaby z łatwością dokonać ataku na sieć.
Walidatorzy postanowili oficjalnie zatrzymać aktywność sieciową w czwartek, co miało na celu zapobieganie atakom na sieć po poważnej dewaluacji tokena LUNA.
Ruch ten następuje po serii dramatycznych wydarzeń, które spowodowały bezprecedensowy spadek ceny LUNA i powiązanego z nią stablecoina Terra USD (UST). Moneta stablecoin, która została zaprojektowana w celu utrzymania parytetu algorytmicznego z dolarem amerykańskim, spadła poniżej 0,30 USD.
Ponieważ cena LUNA spadła o ponad 99%, Terraform Labs – zespół odpowiedzialny za ekosystem Terra, nie ma już pewności, że może zapobiec atakom na zarządzanie siecią. Wynika to z tego, że token, którego cena tak drastycznie spadła w ciągu ostatniego tygodnia jest również governance tokenem protokołu. A tego typu tokeny pozwalają posiadaczom zgłaszać i głosować nad propozycjami dotyczącymi zarządzania projektu. Jeśli więc ktoś uzyska kontrolę nad ponad połową podaży, może teoretycznie zmienić protokół w szkodliwy sposób. Protokół Fortress został dotknięty takim atakiem w zeszłym tygodniu. Hakerowi udało się wówczas wykupić zarządzanie projektem za mniej niż 20 000 USD.
Warto przypomnieć, że na początku tego tygodnia współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon podzielił się szczegółami na temat planu naprawczego, który pomógłby uchronić UST przed dalszą dewaluacją. Oficjalny serwis Terra na Twitterze szczegółowo omówił te plany w czwartek, przedstawiając strategię spalenia 1,4 miliarda dolarów UST i postawienia 240 milionów LUNA. Jednak szczegóły planu ratunkowego nie zniechęciły rynku do presji sprzedażowej.
Przed wydarzeniami tego tygodnia Terra LUNA była w pierwszej dziesiątce projektów kryptowalutowych pod względem kapitalizacji rynkowej, a jej aktywa UST były trzecim co do wielkości stablecoinem za Tether ( USDT ) i USD Coin ( USDC ).
W momencie pisania tego tekstu Terra ogłosił wznowienie produkcji bloków.
– Blockchain Terra wznowił produkcję bloków. Delegacje są wyłączone teraz, gdy łańcuch jest już aktywny z nowym scalaniem kodu – napisał zespół na Twitterze.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.