2022-03-31 / Tagi: prawo
Działacze i prawodawcy w Kijowie wzywają UE do przyjęcia Ukrainy jako członka Europejskiego Partnerstwa Blockchain. Uważają, że niedawno przyjęta ustawa „O wirtualnych aktywach” otwiera krajowi drogę do tego, by zostać liderem blockchain na Starym Kontynencie.
Członkowie „Wirtualne aktywa Ukrainy” i Blockchain4Ukraine, międzyfrakcyjnego stowarzyszenia ukraińskich prawodawców, lobbują za pełnym członkostwem Ukrainy w Europejskim Partnerstwie Blockchain ( EBP ). Przedstawiciele obu organizacji zaapelowali do instytucji UE o umożliwienie ich krajowi udziału w inicjatywie.
Listy z apelem zostały wysłane między innymi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, szefa jej gabinetu Bjoerna Seiberta i Anthony’ego Whelana, który pracuje jako doradca ds. polityki cyfrowej w organie wykonawczym w Brukseli.
Autorzy korespondencji twierdzą, że technologia blockchain może znacząco przyczynić się do odbudowy Ukrainy poprzez ułatwienie świadczenia usług transgranicznych po zakończeniu konfliktu zbrojnego z Rosją.
„EBP przyspieszy to ożywienie, a także będzie wspierało dalszą integrację Ukrainy i UE” – możemy przeczytać w liście.
Warto przypomnieć, że Ukraina jest liderem pod względem adopcji kryptowalut w Europie Wschodniej. Pierwsze próby kompleksowego uregulowania swojej przestrzeni kryptograficznej podjęła pod koniec lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję wojskową. Następnie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę „O wirtualnych aktywach”, którą prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w połowie marca.
Ukraiński rząd bazuje na darowiznach w kryptowalutach, by sprostać rosnącym wyzwaniom obronnym i humanitarnym. Urzędnicy stojący za inicjatywą przystąpienia do EBP są również przekonani, że nowe przepisy pozwolą Ukrainie stać się w przyszłości „europejskim liderem blockchain”.
Dodajmy, że latem ubiegłego roku Bjoern Seibert ogłosił, że państwa członkowskie EBP są gotowe do rozważenia przyznania Ukrainie statusu obserwatora. Jednak pełne członkostwo, na które nalegają Ukraińcy, połączyłoby kraj z Europejską Infrastrukturą Usług Blockchain (EBSI), która zapewnia dostęp do szerszych transgranicznych usług elektronicznych.
Źródło: Bitcoin.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.