2024-11-29 / Tagi:
Globalna podaż stablecoinów osiągnęła nowe rekordy, a dominującymi walutami w sektorze są Tether (USDT) oraz USD Coin (USDC). Co ciekawe, sam USDT odpowiada za 69% światowej podaży, a jego kapitalizacja rynkowa przekroczyła 133 miliardy dolarów.
Według raportu platformy Bloomberg, powołującej się na dane DefiLlama, kapitalizacja rynkowa stablecoinów wzrosła w tym roku o 46%, osiągając rekordową kwotę około 191,6 miliarda dolarów (w momencie pisania tego tekstu). Wspomniane statystki wskazują, że ogólna wartość stablecoinów stopniowo rosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co aktualnie daje wzrost o ponad 50% od początku 2024 r.
Tether, największy emitent stablecoinów na świecie, odnotował obrót tokenem USDT wynoszący około 133 miliardów dolarów, co stanowi około 69% światowego rynku tego typu aktywów.
Inny duży gracz na rynku, USDC odnotował wzrost wartości rynkowej do 39,5 mld USD po zakończeniu roku obrotowego 2023 z 24 mld USD w obiegu. Wyemitowany przez Circle stablecoin ma 21% udziału w globalnym rynku.
W 2022 r., po upadku TerraUSD, który doprowadził do krachu na rynku, łączna wartość stablecoinów spadła o 19 mld USD. Prawie dwa i pół roku później sektor ten osiągnął nowe szczyty, osiągając w sierpniu prawie 170 mld USD . Niewątpliwie bycze poglądy prezydenta elekta Donalda Trumpa, dotyczące kryptowalut również pomogły ożywić rynek aktywów cyfrowych, pchając kilka z nich do nowych rekordowych poziomów. Na przykład mogliśmy zaobserwować wzrost ceny Bitcoina powyżej 99 000 USD. Ponadto dane z platformy CoinGecko pokazują, że ogólna wartość rynku kryptowalut wzrosła o 0,88 biliona USD od czasu wygranej Trumpa.
Rośnie także optymizm dotyczący tego, że stablecoiny wkrótce będą miały większe znaczenie w handlu globalnym, w szczególności w transakcjach transgranicznych. Na czele tego wszystkiego stoi Tether, który niedawno ogłosił, że zakończył swoją pierwszą transakcję dotyczącą ropy naftowej z Bliskiego Wschodu. Z doniesień medialnych wynika, że w październiku dział inwestycyjny firmy sponsorował fizyczną transakcję dotyczącą ropy naftowej między notowaną na giełdzie firmą naftową a czołowym dealerem towarowym.
Zamiar wykorzystania stablecoinów pojawił się również w Wielkiej Brytanii, gdzie planuje się stworzenie do 2025 r. ram regulacyjnych dla kryptowalut. Inwestorzy w Wielkiej Brytanii mają nadzieję na zmianę otoczenia regulacyjnego, ponieważ poprzedni konserwatywny rząd umieścił kryptowaluty w krajowych przepisach dotyczących płatności. A zgodnie z zapowiedziami nowy rząd Partii Pracy ma wdrożyć plan opracowany przez poprzedników, który ma na celu uregulowanie rynku stablecoinów.
Politycy dążą również do złagodzenia rygorystycznych zasad, jakie Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nałożył na rejestrację firm kryptowalutowych.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.