2023-09-08 / Tagi:
Cena Bitcoina znana jest ze swoich czteroletnich cykli cenowych, które zbiegają się z harmonogramem halvingu. Ale czy jedno zjawisko jest rzeczywiście powiązane z drugim? Część analityków uważa, że cykliczne ruchy aktywów mają związek z warunkami makro i, że jest to jedynie zbieg okoliczności.
Cena Bitcoina jest znana ze swoich czteroletnich cykli cenowych, które zbiegają się z harmonogramem halvingu. Jednak według analityka handlu kryptowalutami TXMC, data halvingu Bitcoin to „niezwykle wygodny zbieg okoliczności”, który pokrywa się z innymi czynnikami makroekonomicznymi wpływającymi na cenę Bitcoina. Należą do nich „oscylacje stóp procentowych, roczne zwroty z akcji i wskaźniki PMI dla przemysłu”.
Tweet TXMC był odpowiedzią na publikację innego użytkownika, który stwierdził, że 4-letnie cykle Bitcoina „to tylko zbiegi okoliczności, które nie mają nic wspólnego z halvingiem”. Jako swój argument przytoczył on globalną podaż pieniądza M2, która również zmienia się w cyklach 4-letnich, wpływając zarówno na Bitcoin, jak i inne ryzykowne aktywa.
Takie ustalenia odzwierciedlają ustalenia giełdy kryptowalut Coinbase, która w czerwcu przedstawiła raport popierający tezę, że wszystkie główne hossy Bitcoina były zgodne z gołębią polityką pieniężną. Na przykład hossie w 2013 r. i 2020 r. towarzyszyły duże rundy luzowania ilościowego prowadzone przez banki centralne.
W czerwcu wspomniany wcześniej analityk TXMC opublikował prezentację wideo przedstawiającą inne powiązane czynniki w porównaniu z ceną Bitcoina. Na przykład wskaźniki takie jak wysokodochodowe kredyty korporacyjne – miara szerszego apetytu na ryzyko na rynku – dość dobrze śledzą szczyty i dołki cyklu Bitcoina.
Natomiast zwolennicy teorii halvingu Bitcoina zakładają, że zmniejszenie produkcji BTC w bloku co cztery lata powoduje załamanie podaży, które z każdym cyklem podnosi cenę aktywów. Niektórzy członkowie społeczności – na przykład Bit Paine – uważają, że powiązanie jest dość oczywiste i nie należy go przeceniać.
Kolejny halving spodziewany jest w kwietniu 2024 r. i zmniejszy emisję Bitcoina z 6,25 BTC do 3,125 BTC za blok. Zarówno analitycy instytucjonalni, jak i górnicy Bitcoin już skupiają swoje decyzje biznesowe wokół tego wydarzenia. Według analityka rynku kryptowalut CryptoJacka, halving powinien nadal być czasem ekscytacji dla byków.
źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.