2023-03-30 / Tagi:
28 marca zespół wsparcia protokołu Ethereum opublikował aktualizację dotyczącą daty uruchomienia sieci głównej Shapella. W komunikacie potwierdzono, że hard fork nastąpi 12 kwietnia. W efekcie ceny ETH wzrosły o około 4%.
We wtorek zespół wsparcia protokołu Ethereum opublikował aktualizację dotyczącą daty uruchomienia sieci głównej Shapella – wydarzenie ma nastąpić 12 kwietnia.
Shapella to nowa nazwa aktualizacji Shanghai, ponieważ łączy zmiany w warstwie wykonawczej (Shanghai), warstwie konsensusu (Capella) i interfejsie API silnika. Ogłoszenie daty następuje po płynnym przejściu do sieci testowej Goerli. Ponadto do 5 kwietnia nagrody dla osób poszukujących luk w zabezpieczeniach Shapella zostały podwojone.
W komunikacie opublikowanym przez zespół Ethereum wyjaśniono, że aktualizacja umożliwia walidatorom wycofanie swoich udziałów z łańcucha nawigacyjnego z powrotem do warstwy wykonawczej. Hard fork wprowadza również nowe funkcje zarówno do warstwy wykonawczej, jak i do mechanizmów konsensu. Warto podkreślić, że wszyscy główni klienci Ethereum, w tym Lighthouse, Lodestar, Nimbus, Prysm i Teku, obsługują teraz aktualizację Shapella.
Co ciekawe, EthStaker i Ethereum Cat Herders zorganizują imprezę dotyczącą aktualizacji Shapella. Rozpocznie się ona na krótko przed wprowadzeniem hard forka, aby ludzie mogli śledzić ją w czasie rzeczywistym.
Niestety pojawiły się też obawy, że po aktualizacji duża ilość Ethereum zostanie zdjęta i sprzedana na rynki. Jest to jednak mało prawdopodobne, chociażby z uwagi na etapowe udostępnianie, które zostało wdrożone w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Okres wycofania ETH jest dynamiczny i zależny od liczby walidatorów wychodzących w danym momencie. Dodatkowo walidatorzy muszą przejść przez dwuetapowy proces wypłaty, który obejmuje kolejkę wyjściową i okres wypłaty. Mechanizm bezpieczeństwa sieci zwany „limitem rezygnacji” definiuje kolejkę wyjściową i utrzymuje stabilność. Okres karencji ponownie zależy od tego, ile ETH jest oznaczanych do usunięcia z ekosystemu.
Obecnie w Beacon Chain znajduje się około 17,9 miliona ETH . Przy obecnych cenach jest to wycenione na około 32 miliardy dolarów i stanowi około 15% całkowitej podaży w obiegu.
Ceny Ethereum wzrosły o około 3,8% w ciągu 24 godzin od ogłoszenia daty aktualizacji. W rezultacie, według CoinGecko, w momencie pisania tego tekstu cena ETH osiągnęła wartość 1821 USD. Kryptowaluta ta odzyskała wszystkie straty z poniedziałkowego spadku wywołanego pozwem CFTC wobec Binance i jest na najlepszej drodze utrzymać wartość powyżej 1800 USD.
Mimo wzrostów Ethereum spadło obecnie o 63,5% w stosunku do rekordowego poziomu z listopada 2021 r., który wyniósł 4878 USD.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.