Od początku roku kapitalizacja rynkowa Tether wzrosła o 17% 

2023-03-23 / Tagi: stablecoin

Od początku roku kapitalizacja rynkowa Tether wzrosła o 17% 

W obliczu kryzysu wywołanego upadkiem amerykańskich banków inwestorzy skupili się na największym stablecoinie, Tether (USDT). Zawirowania po raz kolejny pomogły tej kontrowersyjnej kryptowalucie zwiększyć przewagę – jej kapitalizacja rynkowa wzrosła o 17%.  

„Niestabilność” stablecoinów 

Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank i Silvergate Capital – banki, które kiedyś służyły jako kluczowa trójstronna grupa pożyczkodawców pobierających depozyty od firm kryptograficznych, upadły w tym roku w stosunkowo krótkim czasie. Niestety wydarzenie to uwydatniło „niestabilność” stablecoinów. 

Firma Circle przyznała się do zaangażowania w działalność SVB, co na krótko obniżyło wartość jej tokena USDC do 88 centów. Ostatecznie token odzyskał swoją pozycję dzięki programowi ratunkowemu wdrożonemu przez amerykańskie organy regulacyjne, które w ten sposób starały się zapewnić bezpieczeństwo depozytów. Warto przypomnieć, że USDC to drugi co do wielkości stablecoin, który jest szeroko stosowany w zdecentralizowanych finansach (DeFi). 

Kapitalizacja rynkowa Tether  

Mimo tego, że ostatnie wydarzenia nie przerodziły się w katastrofę podobną do upadku Terry, to ostatecznie zaostrzyły kryzys stablecoinów. Bieżąca sytuacja doprowadziła do tego, że kapitalizacja rynkowa USDC spadła w tym roku o prawie 21%. Podobny trend zaobserwowano również w odniesieniu do Binance USD (BUSD), który ostatnim czasie napotkał sporo utrudnień regulacyjnych w USA. W efekcie kapitalizacja rynkowa BUSD spadła o ponad połowę osiągając poziom około 8 miliardów dolarów. 

Co ciekawe, kapitalizacja rynkowa Tether osiągnęła poziomy ostatnio obserwowane w maju 2022 r. W rzeczywistości, od czasu ogromnego spadku w tym miesiącu, USDT nadal podąża stałą trajektorią wzrostową, a nawet zdołał przekroczyć 77 miliardów dolarów. W efekcie kapitalizacja rynkowa tego stablecoina wzrosła o ponad 17% od początku roku. Może to wynikać z tego, że inwestorzy polegają teraz na aktywach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. 

Sieć bezpieczeństwa? 

Od zeszłego roku nastroje odnośnie stablecoinów uległy gwałtownemu odwróceniu, kiedy to inwestorzy wystraszeni krachem Terra rzucili się, by przejść na USDC. Jednak tym razem to USDT stał się ulubieńcem branży. I to pomimo obaw związanych z zabezpieczeniem aktywów i jego spółką macierzystą Tether Global. 

Ostatnie wyniki można przypisać faktowi, że Tether potwierdził, że nie ma ekspozycji na SVB ani Silverbank. Kolejnym mocnym sygnałem jest to, że dominacja Tether na rynku stablecoinów jest również na najwyższym poziomie od 18 miesięcy – aktywo to zdobywa 60% udziału (zgodnie z danymi Glassnode). 

Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy USDT stanie się siatką bezpieczeństwa dla inwestorów w czasach zawirowań, jego zdolność do utrzymania stabilności w niesprzyjających warunkach rynkowych mogła udowodnić, że w najbliższym czasie kryptowaluta ta nie zostanie odsunięta od prowadzenia. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.