DeFi i tokeny NFT pozostają odporne na upadek FTX 

2022-11-21 / Tagi:

DeFi i tokeny NFT pozostają odporne na upadek FTX 

Skutki upadku giełdy kryptowalut FTX były druzgocące dla całej branży. Co więcej, rynek przygotowany jest na kolejne straty. Jednak według ostatniego raportu DappRadar, sieć Web3 pozostaje odporna na ostatnie wydarzenia. 

Sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi)  

Z przygotowanego w ostatnich dniach raportu DappRadar wynika, że całkowita zablokowana wartość (TVL) na platformach DeFi spadła o ponad 20% – z 83 miliardów dolarów do 65 miliardów dolarów (od początku miesiąca). Wskaźnik TVL lidera rynku – Ethereum – spadł z 51 miliardów dolarów do 41 miliardów dolarów, odnotowując spadek o 14%. 

Zyski ze stakingu ETH wzrosły o ponad 10,6% u największego dostawcy usług w sieci – Lido. Przekłada się to na najwyższy poziom w historii. Jednak stETH stracił powiązanie z ETH i obecnie jest notowany na poziomie 0,9883. 

Wskaźnik TVL BNB również spotkał podobny los i spadł o 14%, osiągając 7,3 miliarda dolarów. Z kolei TVL Trona spadł o ponad 25% – spadając z 6,1 miliarda dolarów do 4,6 miliarda dolarów. Inne sieci, takie jak Avalanche, Polygon i Arbitrum, również odnotowały spadek TVL odpowiednio o 25,06%, 8,76% i 10,26%. 

Co ciekawe, największym przegranym pod względem TVL w USD okazał się blockchain Solana, który obniżył TVL o prawie 65% – z ogromnej kwoty 1,65 miliarda dolarów spadł do 585 milionów dolarów. 

Aktywność DeFi powróciła do stałego poziomu 

Z drugiej strony, pomimo skandalu wywołanego upadkiem FTX sektor aplikacji zdecentralizowanych (DApp) wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Raport ujawnił, że unikalne aktywne portfele (UAW) w branży odnotowały spadek o 11,67% i osiągnęły w listopadzie średnio 1,9 miliona dUAW. Jednak łączna liczba transakcji spadła zaledwie o 0,28%, osiągając poziom 26 mln. 

Warto przypomnieć, że DeFi UAW miały swój szczyt 9 i 10 listopada, osiągając prawie 500 000 UAW w dwa dni. Zbiegło się to z doniesieniami mówiącymi o kłopotach finansowych FTX. Jednak dane sugerują, że aktywność DeFi powróciła do poziomu z poprzedniego miesiąca – 400 000 dUAW. 

DappRadar wskazuje, że późniejszy krach związany z upadkiem giełdy kryptowalut wydaje się mieć niewielki wpływ na dappy do gier – 10 listopada UAW gwałtownie wzrosło aż do 900 000. 

Co więcej, aktywność w sieciach gier EOS, Hive, Wax, Ronin i IMX pozostała w większości niezmieniona i nie podlegała żadnym znaczącym wahaniom. 

Stan rynku NFT 

DappRadar zauważył także, że słaby wolumen obrotu na rynku NFT jest spowodowany czynnikami społeczno-ekonomicznymi, a nie spowolnieniem wywołanym przez mniejsze zainteresowanie kolekcjonerów. Dane pokazują, że pierwszych dwóch tygodniach listopada liczba sprzedaży spadła o nieco ponad 24%. 

Warto dodać, że od początku miesiąca wolumen obrotu NFT w większości blockchainów spadł. Dzienny wolumen obrotu NFT Ethereum odnotował spadek o 73,75% – z 17 mln USD do 4,4 mln USD. W tym samym przedziale czasowym dane dotyczące przepływu spadły o 67%. Dzienny wolumen transakcji NFT firmy Polygon również rozpoczął miesiąc od dziennego wolumenu transakcji NFT w wysokości 307 830 USD, ale do 13 listopada spadł on do 101 375 USD. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.