2022-11-09 / Tagi:
Rynki kryptowalut przeżywają obecnie jeden z największych dziennych spadków w tym roku. Ruch ten został zapoczątkowany przez kłopoty finansowe giełdy FTX i jej konflikt z Binance – miało to miejsce zaledwie kilka dni temu.
W jednym z największych i najszybszych krachów rynkowych w tym roku z aktywów kryptograficznych zniknęło 132 miliardy dolarów. Co bardziej niezwykłe, stało się to w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Według CoinGecko całkowita kapitalizacja rynkowa spadła z 1,07 biliona dolarów do 938 miliardów dolarów (w momencie pisania tego tekstu).
W chwili obecnej większość głównych aktywów kryptograficznych ponosi dwucyfrowe straty, a na ich czele stoi natywny token FTX. W ciągu ostatnich kilku godzin FTT zrzucił aż 75%, ponieważ rosną obawy o płynność i niewypłacalność giełdy. Z pewnością ruch został przyspieszony przez ogłoszenie, że platformę przejmie rywal, jednak z największych giełd kryptowalut Binance.
Rynki kryptowalut znajdują się teraz na najniższych poziomach od połowy września, balansując w strefie długoterminowego wsparcia. Przebicie poniżej obecnych poziomów spowoduje, że aktywa kryptograficzne znajdą się na nowym dołku w tym cyklu bessy. Według danych Tradingview, po przekroczeniu tego poziomu 25 października, rynki spadły z powrotem poniżej 50-dniowej średniej kroczącej.
Warto dodać, że Bitcoin zrzucił 10% w ciągu dnia, spadając do 18 200 USD (w momencie pisania tego tekstu). Jak widać, BTC stracił aż 15% od swojego weekendowego maksimum, które wynosiło 21 500 USD. Na jeszcze gorszej pozycji znajduje się Ethereum – aktywo straciło 14% w ciągu dnia, spadając do około 1300 USD. A od czasu swojego weekendowego maksimum, ETH zrzucił bolesne 21% i to w mniej niż 4 dni.
Altcoiny w tej chwili się wykrwawiają, a największe dwucyfrowe straty możemy zaobserwować w przypadku Ripple (XRP), Dogecoin, Polygon, Solana i Chainlink, które spadają o ponad 12%.
Jakby ponura globalna sytuacja makroekonomiczna nie była wystarczająco zła dla branży kryptograficznej, teraz mamy jeszcze dodatkowo do czynienia z kolejnym problemem. A konflikt dwóch największych miliarderów na rynku niestety przekłada się na to, że ostatecznie cierpi inwestor detaliczny.
Bloomberg poinformował, że fortuna Sama Bankmana-Frieda (SBF) została zdziesiątkowana, ale jest mało prawdopodobne, że spędza mu to sen z powiek, biorąc pod uwagę, ile nadal jest wart.
Komentator branżowy Colin Wu powiedział , że szybka decyzja SBF o sprzedaży FTX była spowodowana tym, że „nie chce być jak Su Zhu ani Do Kwon”.
Tymczasem monopol Binance rośnie.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.