Wahania na rynku stablecoinów – niektóre monety zyskują, a inne zmniejszają podaż 

2023-03-27 / Tagi: stablecoin

Wahania na rynku stablecoinów – niektóre monety zyskują, a inne zmniejszają podaż 

Statystyki pokazują, że na dzień 26 marca gospodarka stablecoinów była wyceniana na 135 miliardów dolarów. Co więcej, w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykupiono 7,06 mld USDC i 351,57 mln BUSD. Z kolei w okresie od 14 do 26 marca liczba Tether w obiegu wzrosła o 6,12 miliarda. 

Zmiany na rynku stablecoinów 

W ostatnich tygodniach na rynku stablecoinów mogliśmy zaobserwować spore wahania – niektóre monety zwiększyły podaż, a inne notowały znaczące spadki. Dane pokazują, że aktualnie dziesięć najlepszych monet typu stablecoin to USDT USDC, BUSD, DAI, TUSD, FRAX, USDP, USDD, GUSD i LUSD. Według statystyk z ostatniego miesiąca USDC, BUSD i GUSD odnotowały dwucyfrowe spadki podaży. Z kolei pozostałe aktywa typu stablecoin odnotowały wzrost podaży – przy czym podaż TUSD podwoiła się lub wzrosła o 112,3% w okresie ostatnich 30 dni. 

Wzrost podaży stablecoinów 

Jak wyglądają ruchu pozostałych kryptowalut? Wśród innych aktywów typu stablecoin, w ciągu ostatniego miesiąca mogliśmy zaobserwować wzrost Liquity USD (LUSD) o 16,2%. Z kolei Tether (USDT) w ciągu ostatnich 30 dni zanotował wzrost na poziomie 12,7%. Co ciekawe, zawirowania wywołane kryzysem bankowym w USA po raz kolejny pomogły tej kontrowersyjnej kryptowalucie zwiększyć swoją przewagę na rynku – kapitalizacja rynkowa Tether w ostatnim czasie wzrosła o 17%. Statystyki wskazują też, że obecna wycena rynkowa LUSD kształtuje się na poziomie 267,70 mln USD, a kapitalizacja rynkowa USDT wzrosła do 79,70 mld USD. Natomiast wycena rynkowa TUSD wzrosła do 2,05 mld USD. Warto podkreślić, że z drugiej strony liczba monet USDC w obiegu od 11 marca spadła o 6,12 mld. Statystyki z ostatnich 30 dni wskazują również, że USDC straciło 19,5% swojej podaży w porównaniu z poprzednim miesiącem. 

Największe spadki na rynku stablecoinów 

Z analiz wynika też, że stablecoiny, takie jak BUSD i GUSD doświadczyły największych spadków. Przy czym GUSD stracił 31,6% swojej podaży w ciągu ostatnich 30 dni, a BUSD zmniejszył swoją podaż od zeszłego miesiąca o 30,6%. W chwili pisania tego tekstu jego wycena rynkowa wynosi nieco ponad 8 miliardów dolarów. Według narzędzia Proof-of-Reserves firmy Nansen, Binance posiada obecnie 7,3 miliarda BUSD. 

Warto dodać, że stablecoin DAI wyemitowany przez MakerDAO odnotował 4,7% wzrost w obiegu. A FRAX zanotował wzrost na poziomie około 1,9% w ciągu ostatniego miesiąca, a USDP o 8,5%. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.