Tether zamraża 161 portfeli Ethereum i ponad 3,5 miliona tokenów USDT

2023-12-12 / Tagi:

Tether zamraża 161 portfeli Ethereum i ponad 3,5 miliona tokenów USDT

Tether, organizacja stojąca za popularnym stablecoinem USDT, przyjęła proaktywne stanowisko zgodnie z sankcjami Stanów Zjednoczonych i ogłosiła zamrożenie 161 portfeli Ethereum. Działanie to jest zgodne z listą osób objętych sankcjami amerykańskiego Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC).

Tether działa zgodnie z amerykańskimi sankcjami

Firma Tether ogłosiła niedawno zamrożenie 161 portfeli Ethereum. Organizacja w swoim oświadczeniu określiła swoją decyzję jako samodzielną inicjatywę, która ma na celu zapobieganie możliwemu niewłaściwemu wykorzystaniu tokenów USDT, a także zwiększenie zasad bezpieczeństwa. Firma oświadczyła również, że zamrozi obecne i przyszłe portfele wymienione przez OFAC. Polityka ta stanowi jedną z pierwszych dużych inicjatyw podjętych przez Paolo Ardoino, który niedawno przeszedł ze stanowiska CTO na dyrektora generalnego firmy. W komunikacie prasowym Ardoino pochwalił te działania jako krok w kierunku wzmocnienia współpracy Tether z międzynarodowymi organami regulacyjnymi i organami ścigania.

Zamrożenie portfeli Ethereum

Jak wspominaliśmy zamrożenie dotknęło 161 portfeli Ethereum. Jednak 150 z nich nie posiadało wówczas żadnych USDT, a wśród 11 portfeli zawierających USDT występuje nierównomierny rozkład tokenów. Dwa adresy zawierają około 20 000 tokenów każdy, a trzeci prawie 60 000. Pozostałe portfele mają znacznie niższe kwoty, jeden mieści 16 centów w USDT.

Według danych Etherscan, platformy analitycznej blockchain, to działanie egzekucyjne doprowadziło do zamrożenia ponad 3,5 miliona tokenów USDT. Większość z nich – około 3,4 miliona, jest przechowywana pod jednym adresem. Badacz blockchain ZachXBT powiązał ten konkretny portfel z niedawnym incydentem hakerskim z udziałem platformy bukmacherskiej Stake, w wyniku którego internetowe kasyno kryptowalutowe straciło około 41 milionów dolarów ze swoich gorących portfeli.

Co więcej, portfel ten wykazywał aktywność tuż przed podjęciem działań egzekucyjnych przez Tether i w poprzednim tygodniu zarejestrował setki transakcji.

Zamrożenie Tether ujawnia tajemnicze transakcje

Bliższe przyjrzenie się transakcjom ujawnia intrygujące szczegóły. Zaledwie dzień przed zamrożeniem jeden z portfeli, których dotyczy problem, dokonał znacznego ruchu tokenów, przesyłając ponad 400 000 USDT przez dwa inne portfele THORChain. Transakcje te skomplikowały ścieżkę środków i zrodziły pytania, bowiem Tether nie zamroził dwóch portfeli pośredniczących.

Warto dodać, że zakres działań Tether wykracza poza główną sieć Ethereum. Dochodzenia w sieciach warstwy 2 w Ethereum, takich jak Polygon ujawniły dwa portfele z USDT, a łączna suma wyniosła nieco ponad 10 000 tokenów. Dalsze wyszukiwania w innych sieciach, takich jak Arbitrum i Optimism, nie wykazały żadnych portfeli z saldami USDT pod zatwierdzonymi adresami.

Źródło: cryptopotato.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.