Rollercoaster na rynku stablecoinów – USDT vs USDC

2023-11-17 / Tagi:

Rollercoaster na rynku stablecoinów – USDT vs USDC

Rynek nadal pozostaje pod ogromnym wpływem Tether, a inwestorzy wciąż wolą go od głównych konkurentów. Jego kapitalizacja rynkowa wzrosła w tym tygodniu do nowego rekordowego poziomu 87,48 miliarda dolarów. Co ciekawe, USDC podąża inną drogą. W tym roku ten stablecoin emitowany przez Circle nie nabrał dużego tempa.

Bitwa o dominację na rynku stablecoin

Pomimo wielokrotnych kontroli dotyczących autentyczności, wiarygodności i pewności swoich rezerw, USDT nadal utrzymuje pozycję trzeciego co do wielkości aktywa cyfrowego na świecie, tuż za Bitcoinem (BTC) i Ethereum (ETH). Warto zauważyć, że pomimo tego, że w ciągu ostatniego roku rynek kryptowalut doświadczył recesji i był świadkiem różnych głośnych skandali to wydarzenia te nie zahamowały wzrostu USDT. W tym okresie jego kapitalizacja rynkowa wzrosła o 22 miliardy dolarów. Dla kontrastu, jego rywal USDC, na początku roku wpadł w poważne kłopoty. Dane wskazywały na zmniejszenie jego kapitalizacji rynkowej o 21 miliardów dolarów w ciągu ostatniego roku. https://twitter.com/gaborgurbacs/status/1724110199357616460

USDT vs USDC

Po osiągnięciu szczytowego poziomu 55 miliardów dolarów w czerwcu 2022 r. kapitalizacja rynkowa USDC stale spada – od stycznia 2023 r. USDC odnotowuje spadek o około 45%. W chwili pisania tego tekstu kapitalizacja rynkowa spółki wynosi 24 miliardy dolarów.

Przy początkowej kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 66 miliardów dolarów na początku roku, Tether konsekwentnie zyskiwał na popularności. Obecnie osiągnął wartość rynkową wynoszącą ponad 87 miliardów dolarów. Stanowi to wzrost o ponad 32% od początku roku. Rekordowy wzrost Tether był częściowo napędzany rosnącym popytem na rynkach wschodzących i rozwijających się. Co więcej, brazylijska agencja skarbowa ujawniła niedawno, że USDT stanowił 80% wszystkich transakcji kryptowalutowych w kraju. Co więcej, rosnący entuzjazm wśród inwestorów instytucjonalnych dla BTC, podsycany oczekiwaniem na potencjalny ETF Bitcoin, znacząco przyczynił się do ekspansji Tethera.

Zwiększona aktywność USDT

Według najnowszej analizy przeprowadzonej przez platformę Santiment, nastąpił zauważalny wzrost transakcji w USDT przekraczających 100 000 dolarów – co oznacza, że tygodniowo przekroczyło to 40 000. Wzrost ten odzwierciedla aktywność nienotowaną od marca i przypomina zwiększony wolumen obrotu zaobserwowany podczas wzrostu ceny Bitcoina – z 21 000 dolarów do 29 000 dolarów w obliczu światowego kryzysu bankowego. Analizy te wskazują na wyraźną tendencję do odrodzenia na rynku kryptowalut.

Źródło: cryptopotato.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.