2022-05-11 / Tagi:
W dniach 09-05-2022 oraz 10-05-2022 mogliśmy zaobserwować ponadprzeciętny spadek ceny jednej z największych kryptowalut na rynku czyli Terra Luny. Cena w pewnym momencie spadła o ponad 60%! Po tym wydarzeniu w sieci pojawia się coraz więcej komentarzy jakoby ta kryptowaluta miałaby być oszustwem.
Oczywiście w takim przypadku wielu z nas chciałoby się dowiedzieć czy te wszystkie pogłoski o oszustwie są prawdą. Z wszelkich źródeł w Internecie możemy wywnioskować, iż te komentarze najprawdopodobniej pisane są przez osoby, które przez ten ruch straciły dużo pieniędzy. W takim wypadku posiadaczy Luny nie powinni być zmartwieni bezpieczeństwem swoich aktywów, ponieważ fundacja odpowiadająca za tą kryptowalutę już robi wszystko, aby ich aktywa wróciły do stanu w którym powinny się znajdować.
Tak drastyczny spadek był spowodowany zdestabilizowaniem stablecoina UST czyli cyfrowej waluty, która ma znajdować się w stosunku 1:1 do dolara. Cena UST w pewnym momencie wynosiła 0,66 USD, czyli zachwianie ceny było dość duże co odbiło się momentalnie na zachowaniu giełdy Binance. Ogłosiła ona zawieszenie wypłat kryptowalut LUNA oraz UST do momentu ustabilizowania tego stablecoina. Odbiło się to momentalnie na cenie kryptowaluty LUNA.
Błąd, który zapewne pojawił się w algorytmie utrzymującym cenę UST w stosunku 1:1 do amerykańskiego dolara kosztował wiele osoby posiadające cyfrową walutę fundacji Terra Luna. Praca algorytmu powoli wraca do normy jednak dalej UST nie jest wyceniany jak USD. Do Kwon niedawno zakupił dużą ilość Bitcoina, którego teraz planuje sprzedać w celu wykupu UST oraz jego ustabilizowania. Taki ruch jak sprzedaż ponad 45 000 BTC mógłby spowodować spore zmiany w całym rynku oraz spadek Bitcoina do poziomu poniżej 30 000$. Środki z portfela fundacji Terra Luna zostały już wypłacone jednak jej CEO poinformował, że żadna sprzedaż nie została jeszcze wykonana. Sytuacja, w której jednak portfel tak dużej fundacji jest pusty oraz środki są gotowe do spieniężenia, zdecydowanie nie wygląda optymistycznie, szczególnie w momencie gdy rynek znajduje się w dość dużym dołku.
Źródło: bithub.pl
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.