Aave tymczasowo zamraża rynki kredytowe

2022-11-29 / Tagi:

Aave tymczasowo zamraża rynki kredytowe

Zdecentralizowany protokół płynności Aave tymczasowo zawiesił rynki pożyczek dla 17 tokenów. W ten sposób chce odeprzeć ryzyko zmienności, które mogłoby prowadzić do dalszych prób manipulacji na rynku. Zamrożone aktywa zostały uznane za niestabilne i charakteryzujące się niską płynnością.

Zamrożone rynki pożyczkowe

Zdecentralizowany protokół płynności Aave tymczasowo zawiesił rynki pożyczkowe. Stało się to zaraz po tym, jak członkowie zarządu przeprowadzili głosowanie, które miało na celu tymczasowe zamrożenie aktywów uważanych za niestabilne i charakteryzujące się niską płynnością. Z opublikowanych informacji wynika, że aktywa znajdujące się na liście to Yearn.finance, Curve Finance (CRV), Decentraland, 1 cal (1 INCH), Basic Attention Token (BAT), Enjin (ENJ), Ampleforth (AMPL), DeFi Pulse Index (DPI), RENFIL, Maker i xSUSHI.

Oprócz tego protokół zawiesił również następujące stablecoiny: sUSD, Pax Dollar (USDP), Liquidity USD (LUSD), Gemini Dollar (GUSD) i RAI. Po zamrożeniu aktywów użytkownicy nie mogą zaciągać pożyczek na aktywa ani deponować swoich aktywów w protokole.

Zmniejszenie ryzyka dla Aave

Zgodnie z zapowiedziami, celem tego posunięcia jest zmniejszenie ryzyka dla Aave v2 i promowanie ewentualnej migracji do v3. We wniosku zwrócono również uwagę na obecnie niższą tolerancję ryzyka wśród członków społeczności. Jednak autorzy wniosku podkreślili, że kolejne działania, które mogą polegać na wycofaniu lub ponownym wprowadzeniu rynków, będą zależne od płynności i poziomów wykorzystania. Wspomniana wyżej propozycja zarządzania jest także następstwem nieudanego ataku o wartości 60 milionów dolarów. Exploit nie powiódł się z powodu błędnego obliczenia poziomów płynności zdecentralizowanego protokołu. Niemniej jednak uczestnicy projektu pracowali nad propozycją, która mogłaby zapobiec dalszym próbom wykorzystania protokołu.

DeFi odporne na zawirowania rynkowe

Pomimo zawirowań na szerszym rynku kryptowalut, protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) był w stanie zebrać 10 milionów dolarów inwestycji od różnych inwestorów, takich jak Bitfinex i Ava Labs. Z kolei ekosystem Onomy oparty na Cosmos zabezpieczył w zeszłym tygodniu fundusze na opracowanie nowego protokołu, który łączy DeFi i wymianę walut.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy także o tym, że mimo dużej zmienności rynku kryptowalut wywołanego upadkiem FTX sektor aplikacji zdecentralizowanych (DApp) wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej, dane sugerują, że aktywność DeFi powróciła do poziomu z poprzedniego miesiąca.

Źródło: cointelegraph.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.